СТАТУТ

Јагодина, фебруар, 2011. године

На основу члана 21, став 1, тачка 1 Закона о јавним службама (Сл. гласник РС 42/91, 71/94, 79/05, 81/05 и 83/05) члана 44, став 1, тачка 1 Закона о култури (Сл. гласник РС 72/2009) а на основу овлашћења из члана 30. Статута Народне библиотеке ,, Радислав Никчевић,, у Јагодини, Управни одбор Народне библиотеке, на својој II Седници, одржаној дана 24.02.2011. године , донео је

С Т А Т У Т

Народне библиотеке ,, Радислав Никчевић,, у Јагодини

И УВОДНЕ ОДРЕДБЕ

Члан 1.

Статут је општи акт Народне библиотеке ,, Радислав Никчевић,, у Јагодини (у даљем тексту Библиотека) којим се уређује: назив, правни статус и седиште Библиотеке, делатност Библиотеке, заступање и представљање Библиотеке, унутрашња организација, органи и тела Библиотеке, њихов састав, начин именовања и надлежности, услове за именовање и разрешење директора, одговорност Библиотеке у правном промету, као и друга питања значајна за рад као што су планирање рада и развоја, пословна тајна, права и обавезе запослених, сарадња са синдикатом, јавност рада и обавештавање запослених, заштита и унапређење животне средине, као и општа акта Библиотеке.

ИИ ОПШТЕ ОДРЕДБЕ, ПРАВНИ СТАТУС И ОБАВЕЗЕ У ПРАВНОМ ПРОМЕТУ

Члан 2.

Права и дужности оснивача Народне библиотеке , по Закону о јавним службама, преузела је Скупштина општине Јагодине, на основу Одлуке о организовању Народне библиотеке ,, Радислав Никчевић,, у Јагодини као установе бр. 011-90 / 91-01 од 26.12. 1991. године.

Зграда Библиотеке у Јагодини законом је заштићена као културно добро Решењем Завода за заштиту споменика културе у Крагујевцу бр.993/1 од 11. новембра , 1974. године..

Члан 3.

Дан Народне библиотеке у Јагодини је 27. април, када је Указом краља Петра И , донетим 1909. године, основана прва јавна библиотека у Јагодини .

Члан 4.

Библиотека је установа која обавља библиотечко – информациону делатност која обезбеђује услове за остваривање људских права на слободу изражавања и на стицање и коришћење знања.

Делатност Библиотеке је јавна.

Народна библиотека у Јагодини је матична библиотека за библиотеке на територији града Јагодине и општина: Ћуприја, Параћин, Деспотовац, Рековац и Свилајнац.

Матичне функције у Библиотеци су следеће:

  • вођење регистра библиотека
  • вођење каталога библиотечке грађе
  • развој библиотечко – информационог система
  • пружање стручне помоћи библиотекама
  • надзор над стручним радом библиотека
  • старање о стручном усавршавању кадрова за обављање библиотечке делатности
  • праћење и проучавање стања, потреба и услова рада у библ. делатности
  • предлагање мера за унапређење библиотечко – информационе делатности и њихово спровођење

Изградња јединственог библиотечко – информационог система и матичне функције у библиотечкој делатности су делатности од општег интереса у култури.

Члан 5.

Народна библиотека ,, Радислав Никчевић,, у Јагодини има својство правног лица са правима, обавезама и одговорностима утврђеним законом и овим Статутом.

У правном промету Библиотека иступа у своје име и за свој рачун, у оквиру делатности и могућности располагања средствима утврђених законом и овим Статутом.

За своје обавезе Библиотека одговара свим средствима (имовином) којима располаже, ако законом није предвиђен другачији начин располагања средствима.

Члан 6.

Библиотека има своје рачуне који се воде код Управе за трезор и јавна плаћања у Јагодини:

  • основни рачун (буџетски)
  • рачун сопствених прихода
  • наменски рачуни (боловања, пројекти…)

Члан 7.

Народна библиотека ,, Радислав Никчевић,, у Јагодини је као правно лице уписана у судски регистар код Привредног (Трговинског) суда у Крагујевцу.

Као јавна служба Библиотека је оргганизована и послује као установа чији је оснивач Скупштина града (раније општине) Јагодине.

Матични број Библиотеке је : 07127227 добијен од Републичког завода за статистику.

Шифра основне делатности је : 9101 – Делатност библиотека и архива

Библиотека има свој порески идентификациони број (ПИБ) добијен од Републичке управе јавних прихода.

ИИИ НАЗИВ И СЕДИШТЕ БИБЛИОТЕКЕ

Члан 8.

Библиотека послује под пуним називом :

Народна библиотека ,, Радислав Никчевић,,

Седиште Библиотеке је :

Јагодина, ул. Кнегиње Милице 2-4

Назив и седиште Библиотеке се могу променити само уз сагласност оснивача, ако законом није другачије одређено.

О промени назива и седишта Библиотеке одлучује Управни одбор Библиотеке.

Члан 9.

Библиотека има свој печат , који је округлог облика, промера 3 цм са отвореном књигом и ћириличним текстом : Република Србија Народна библиотека ,, Радислав Никчевић,, Јагодина.

Правоугаони печат димензија 6 х 2,5 цм са ћириличним текстом Народна библиотека ,, Радислав Никчевић,, Јагодина и местом за инвентарни број, као и мањи правоугаони печат димензија 4,5 х 1,5 цм са ћириличним текстом Народна библиотека ,, Радислав Никчевић,, Јагодина ,служе за физичку обраду књига (инвентарисање).

Штамбиљ Библиотеке је правоугаоног облика димензија 5 х 3 цм, са текстом Народна библиотека ,, Радислав Никчевић,, Јагодина и додатком места за додатак броја деловодног протокола и датума.

Печате могу имати и одељена и посебни фондови књига .

Број печата и штамбиља и начин њихове употребе, чувања и руковања, као и њиховог уништења, регулише се Одлуком директор Библиотеке.

Члан 10.

Библиотека издаје диплому.

Диплома Библиотеке се додељује читаоцима и сарадницима за успешну сарадњу на ширењу културне сарадње и популаризацији књиге и читања.

Диплома се додељује на основу мишљења Стручног већа Библиотеке, а потписује је директор Библиотеке.

ИВ ДЕЛАТНОСТ БИБЛИОТЕКЕ

Члан 11.

Библиотека обавља своју делатност у складу са законима који реглишу библиотечко – информациону делатност, Законом о културним добрима, Законом о култури и другим законским и подзаконским актом, овим Статутом, као и на основу упутстава, смерница надлежног министарства, Народне библиотеке Србије и других стручних органа.

Члан 12.

Делатност Библиотеке разврстава се према јединственој класификацији делатности:

91.01 – Делатност библиотека и архива

Библиотека обавља библиотечко – информациону делатност која обухвата прикупљање, обраду, заштиту, чување, представљање и давање на коришћење библиотечко – информационе грађе и извора, заштиту старе и ретке библиотечке грађе, као и стварање, размену, позајмицу и дистрибуцију информација које поседују друге установе, организације или удружења у земљи и иностранству, ау циљу ширења знања, слободног приступа информацијама и промције књиге и читања.

Ради бољег остваривања библиотечко – информационе делатности, Библиотека обавља и друге делатности:

58.11 – Издавање књига

58.14 – Издавање часописа и периодичних издања

58.19 – Остала издавачка делатност

72.20 – Истраживање и развој у друштвеним и хуманистичким наукама

Библиотека може да организује промоције књига , књижевне вечери, разне изложбе, прославе јубилеја везаних за Библиотеку, или значајних датума из области културе и уметности, музичке вечери, стручна саветовања, литерарна такмичења и сл.

Библиотека може променити или проширити своју делатност у складу са одлуком Управног одбора, уз добијену саглсаност надлежног органа.

Члан 13.

Библиотека може, без уписа у судски регистар да врши друге делатности које служе обављању делатности које је уисала у судски регистар, у мањем обиму, или повремено, или које доприносе потпунијем искоришћавању капацитета и материјала који се употребљава за вршење делатности.

Сарадња са другим установама

Члан 14.

У циљу остваривања својих задатака и стварања трајних вредности у култури, Библиотека у вршењу своје делатности остварује непосредну сарадњу са другим библиотекама, установама културе, образовања и других делатности, јавним и другим предузећима и банкама, универзитетима и факултетима у области уметности и културе, самосталним уметницима и њиховим удружењима, невладиним сектором и другим субјектима из сродних области.

Средства

Члан 15.

Средства за обављање делатности Библитеке обезбеђују се :

  • из Буџета града Јагодине
  • из Буџета Републике Србије – Министарства културе (матична делатност)
  • непосреднео од корисника накнадом за извршене услуге
  • из донација, легата, поклона, завештања, спонзорства
  • продајом производа и услуга
  • из других извора у складу са Законом

Члан 16.

Библиотека послује средствима и имовином , покретном и непокретном, у државној и сопственој својини, којом управља и располаже сагласно закону и намени тих средстава.

Начин финансирања и суфинансирања Библиотеке и пројеката чији је она носилац, прописани су законом.

Пословни резултати и стање средстава Библиотеке утврђују се Завршним рачуном.

Члан 17.

Библиотека има обавезу да обезбеди заштиту и чување библиотечке грађе и објеката Библиотеке – зграда, постројења, уређаја, алата и друге имовине од оштећења и уништења, услед различитих фактора, крађе и сл.

Члан 18.

Обезбеђење имовине обухвата физичко обезбеђење библиотечке грађе, објекта Библиотеке и за то предвиђене мере заштите, затим противпожарну заштиту, као и сарадњу са другим органима и организацијама по питању обезбеђења и протвпожарне заштите.

Обезбеђење имовине врши се у складу са финансијским могућностима Библиотеке и одобрењем оснивача за ангажовање средстава и запослених за ове послове.

Члан 19.

Имовина и просторије Библиотеке се осигуравају код осигуравајућег друштва. У зависности од финансијских могућности Библиотеке, извршиће се осигурање од крађе, пожара и елементарних непогода.

Директор Библиотеке може донети одлуку да се осигурају и радници Библиотеке.

В ЗАСТУПАЊЕ И ПРЕДСТАВЉАЊЕ БИБЛИОТЕКЕ

Члан 20.

Библиотеку заступа и представља директор Библиотеке.

Директор Библиотеке се потписује за Библиотеку тако што на крају писмена додаје свој потпис, означавајући своју функцију у Библиотеци и стављајући уз потпис печат Библиотеке.

Директор је овлашћен да, у име Библиотеке, у оквиру своје надлежности, и у оквиру овлашћења из закона и овог Статута, закључује уговоре, врши друге правне послове, одлучује о правима и обавезама радника, заступа Библиотеку пред трећим лицима, а посебно судовима, државним органима, другим организацијама и заједницама.

У случају одсутности директора, у обављању текућих послова замењиваће га запослени кога директор одреди.

Директор Библиотеке може, у оквиру својих овлашћења , дати другом лицу писмено пуномоћје за заступање, и представљање Библиотеке.

Обим, садржину и трајање пуномоћја, у оквиру својих овлашћења, одређује директор.

ВИ УНУТРАШЊА ОРГАНИЗАЦИЈА БИБЛИОТЕКЕ

Члан 21.

Ради обављања основне и осталих делатности Библиотека образује организационе јединице, а у у зависности од потреба посла , могу се образовати одељења, службе и друге јединице.

Организација рада је условљена: бројем и структуром запослених, адекватном и стручном поделом рада, смештајем, простором, опремом за рад.

Сви послови у Библиотеци се обављају у складу са важећим законским прописима.

Правилником о унутрашњој организацији и систематизацији послова и радних задатака Библиотеке ближе се регулише унутрашња организација .

Правилником о унутрашњој организацији и систематизацији послова и радних задатака Библиотеке ближе се утврђују радна места и њихови називи, опис група послова, потребан број извршилаца, потребна знања и способности као и други посебни услови за рад на одређеном радном месту.

Свака измена или допуна Правилника о унутрашњој организацији и систематизацији послова и радних задатака Библиотеке се, на предлог директора Библиотеке, доставља на сагласност Градоначелнику града Јагодине.

Члан 22.

Организационе јединице и њихов делокруг

Послови и ради задаци Библиотеке врше се у оквиру организационих јединица:

И Управа

ИИ Одељење општих и помоћних послова

ИИИ Одељење за развој и унапређење библиотечке делатности

(матична служба и информатички послови )

ИВ Одељење за набавку и обраду библиотечке грађе

В Завичајно одељење са Фондом старе и ретке књиге

ВИ Служба за популаризацију књиге и читања

ВИИ Одељење за рад са одраслим читаоцима

а) – Позајмно одељење за одрасле читаоце

б) – Читаоница са Фондом стручне књиге и периодичним

публикацијама

ВИИИ Одељење за рад са децом са читаоницом

ИX Информациона служба са коришћењем интернета и са Фондом стране књиге

X Сеоске библиотеке

За формирање нових одељења, служби и других делова свог организационог система, Библиотека ће прибавити потребне сагласности оснивача, а на предлог органа Библиотеке предвиђених законом и овим Статутом.

ВИИ ОРГАНИ БИБЛИОТЕКЕ, САСТАВ, НАЧИН ИМЕНОВАЊА И НАДЛЕЖНОСТИ

Члан 23.

Органи Библиотеке су:

  1. Директор;
  2. Управни одбор;
  3. Надзорни одбор.

1) ДИРЕКТОР

Члан 24.

Библиотеком руководи директор.

Права и дужности директора Библиотеке прописана су законом.

Директора Библиотеке се именује и разрешава Решењем министра културе Републике Србије.

Члан 25.

Директор Библиотеке именује се на основу претходно спроведеног јавног конкурса, у складу са законом.

Директор Библиотеке именује се на период од четири године.

По истеку времена на које је именовано, исто лице може бити поново именовано за директора Библиотеке.

Члан 26.

Јавни конкурс за избор директора Библиотеке расписује и спроводи Управни одбор Библиотеке, 60 дана пре истека мандата директора.

Управни одбор Библиотеке дужан је да у року од 30 дана од дана завршетка јавног конкурса, изврши избор кандидата и предлог достави министру културе Републике Србије.

Министар културе Републике Србије на основу предлога Управног одбора именује директора Библиотеке, уз сагласност директора Народне библиотеке Србије.

Члан 27.

Управни одбор може предложити Министру културе само једног кандидата за директора Библиотеке.

Ако Управни одбор не изабере ниједног од пријављених кандидата, или ако Министар културе не прихвати предложеног кандидата од стране Управног одбора, сматра се да јавни конкурс није успео.

У случају из става 2 овог члана, Управни одбор може да распише и спроведе нови јавни конкурс, односно да Министар културе именује вршиоца дужности директора.

Члан 28.

Конкурс за избор директора Библиотеке објављује се у најмање једном листу са издањем за целу територију Републике Србије.

Рок за подношење пријава кандидата на конкурс је 15 дана од дана објављивања конкурса.

Непотпуне и неблаговремене пријаве на конкурс се не разматрају.

Потпуна пријава је свака пријава која садржи доказе из конкурсне документације.

Благовремена пријава је свака пријава која је поднета у року од 15 дана од дана објављивања јавног конкурса.

Услови за именовање директора Библиотеке

Члан 29.

За избор кандидата за директора Библиотеке утврђују се следећи услови:

  1. висока стручна спрема (да имају одговарајуће високо образовање на основним студијама у трајању од четири године; високо образовање на студијама другог степена дипломске академске студије – мастер; или специјалистичке академске студије.
  2. да има три године радног искуства у култури;
  3. да се против њега не води и да против њега није подигнута оптужница за кривична дела која се гоне по службеној дужности;
  4. држављанство Републике Србије;
  5. општа здравствена способност.

Члан 30.

Конкурсна документација за избор кандидата за директора Библиотеке треба да садржи:

  1. предлог Програма рада и развоја Библиотеке за период од четири године;
  2. оверену копију дипломе или уверења о стеченој стручној спреми;
  3. оверену копију радне књижице или доказ о радном искуству;
  4. биографију која мора да садржи елементе који доказују стручност из делокруга рада установа културе са кратким прегледом остварених резултата у раду;
  5. уверење надлежног органа да се против њега не води истрага и да против њега није подигнута оптужница (не старија од 6 месеци) за кривична дела која се гоне по службеној дужности;
  6. уверење о држављанству Републике Србије (не старије од 6 месеци);
  7. извод из матичне књиге рођених;
  8. оверену копију личне карте и
  9. доказ о општој здравственој способности – лекарско уверење (оригинал).

Члан 31.

Управни одбор је дужан да прегледа све пристигле пријаве на конкурс и оцењује да ли кандидати за директора испуњавају услове предвиђене конкурсом о чему се води записник.

Управни одбор разматра и оцењује само благовремене и потпуне пријаве на конкурс.

Одлуком Управног одбора о расписивању конкурса утврђује се начин рада као и рок за предлагање кандидата.

Члан 32.

О одлуци Министра културе о именовању директора Библиотеке обавештава се сваки учесник конкурса.

Вршилац дужности директора

Члан 33.

Министар културе РС може именовати вршиоца дужности директора, без спроведеног јавног конкурса, у случају када директору престане дужност пре истека мандата, односно када јавни конкурс за директора није успео.

Вршилац дужности директора Библиотеке може обављати ту функцију најдуже једну годину од дана именовања.

Члан 34.

Директор Библиотеке:

  1. Организује и руководи радом Библиотеке;
  2. Доноси Акт о организацији и систематизацији послова и радних задатака којим се утврђује број и структура запослених, а на који сагласност даје Градоначелник и доноси остала акта чије доношење није у недлежности Управног одбора, а у складу са Законом и овим Статутом;
  3. Извршава одлуке Управног одбора;
  4. Заступа Библиотеку;
  5. Стара се о законитости рада Библиотеке;
  6. Одговоран је за спровођење Програма рада Библиотеке;
  7. Одговоран је за материјално-финансијско пословање Библиотеке;
  8. Даје сагласност на именовање и разрешење директора библиотека за које обавља матичне функције;
  9. Предлаже Програм рада и предузима мере за његово спровођење;
  10. Подноси Извештај о пословању Библиотеке Управном одбору, Надзорном одбору, Скупштини града, Народној библиотеци Србије и Министарству културе;
  11. Предлаже Финансијски план;
  12. Доноси План јавних набавки;
  13. Закључује уговоре о ангажовању уметника и других сарадника ван Библиотеке;
  14. Именује руководиоце одељења, руководиоце програма и пројеката;
  15. Доноси решења о заснивању и престанку радних односа и распоређивању запослених у Библиотеци;
  16. Одлучује о појединачним правима и одговорностима из радног односа у складу са Законом и Колективним уговором (или Правилником о раду који је у складу са њим);
  17. Доноси појединачне одлуке о стицању и коришћењу средстава, према наменама утврђеним Финансијским планом;
  18. Покреће дисциплински поступак (самостално, или на предлог других, у складу са законом) именује дисциплинску комисију (није обавеза) и одлучује по приговору радника
  19. Именује чланове Стручног савета и руководи његовим радом;
  20. Образује комисије, а по потреби и друга помоћна тела;
  21. Доноси одлуке о пословној сарадњи са другим установама, предузећима и организацијама, као ио основама пословне политике;
  22. Одлучује о закључивању уговора и стара се о извршењу уговорних обавеза;
  23. Доноси одлуке о инвестицијама, када је то у његовој надлежности и закључује уговоре у вези са њима
  24. Одлучује о службеним путовањима запослених у земљи и иностранству.
  25. Одговоран је за спровођење мера безбедности и здравља на раду и противпожарне заштите;
  26. Доноси одлуку о кућном реду Библиотеке и физичко-техничком обезбеђењу;
  27. Учествује у раду Управног одбора и Надзорног одбора;
  28. Доноси Одлуку о броју печата и штамбиља и начину њихове употребе, чувању и руковању;
  29. Предлаже Ценовник услуга Библиотеке Управном одбору
  30. Главни је и одговорни уредник издања Библиотеке
  31. Одлучује о поклонима, донацијама и помоћи Библиотеке другим правним и физичким лицима;
  32. Обавља и друге послове предвиђене Законом, оснивачком одлуком и Статутом.

Престанак функције директора

Члан 35.

Дужност директора Библиотеке престаје истеком мандата и разрешењем.

Министар културе РС разрешиће директора пре истека мандата:

  1. на лични захтев;
  2. ако обавља дужност супротно одредбама закона;
  3. ако нестручним , неправилним и несавесним радом проузрокује већу штету установи, или тако занемарује, или несавесно извршава своје обавезе да су настале , или могу настати вече сметње у раду установе;
  4. ако је против њега покренут кривични поступак за дело које га чини недостојним за обављање дужности директора, односно ако је правоснажном судском одлуком осуђен за кривично дело које га чини недостојним за обављање дужности директора установе;
  5. из других разлога утврђених законом.

2) УПРАВНИ ОДБОР

Члан 36.

Библиотеком управља Управни одбор.

Управни одбор Библиотеке има шест чланова, од којих четири представника именује Оснивач и два представника из реда запослених у Библиотеци (најмање 30 %).

Чланове Управног одбора именује и разрешава Скупштина града Јагодине, из реда истакнутих стручњака и познавалаца културне делатности.

Председника Управног одбора именује Скупштина града Јагодине из реда чланова Управног одбора.

Члан 37.

Представници запослених бирају се на предлог репрезентативног Синдиката, а уколико не постоји репрезентативни синдикат, на предлог већине запослених

Најмање један члан Управног одбора из реда запослених мора да буде из реда носилаца основне, тј. програмске делатности.

Чланови Управног одбора из Библиотеке именују се на период од четири године и могу бити именовани највише два пута.

Чланови Управног одбора Библиотеке могу бити разрешени и пре истека мандата, у складу са законом.

Члан 38.

Управни одбор Библиотеке:

  1. Доноси Статут Библиотеке уз сагласност Скупштине града;
  2. Доноси опште акте Библиотеке, на предлог директора, у складу са законом и Статутом Библиотеке,осим оних који су у надлежности директора, или другог органа Библиотеке;
  3. Утврђује пословну и развојну политику;
  4. Одлучује о пословању Библиотеке;
  5. Доноси Пограм рада Библиотеке, на предлог директора;
  6. Доноси годишњи Финансијски план
  7. Усваја Годишњи обрачун – Финансијски извештај Библиотеке
  8. Усваја годишњи Извештај о раду Библиотеке;
  9. Даје предлог о статусним променама у складу са законом, уз сагласност Скупштине града;
  10. Даје предлог министру културе РС о кандидату за директора Библиотеке;
  11. Закључује уговор о раду са директором, на одређено време, до истека рока на који је изабран, односно, до његовог разрешења, а када је за директора именовано лице које је већ запослено у Библиотеци на неодређено време, закључује Анекс уговора о раду, у складу са Законом о раду;
  12. Именује комисије чије именовање није у надлежности директора;
  13. Одлучује о усмеравању и коришћењу добити у пословању Библиотеке, а ради остваривања циља оснивања Библиотеке;
  14. Одлучује о коришћењу средстава, у складу са Законом;
  15. Одлучује о отпису ненаплативих и застарелих потраживања;
  16. Одлучује о изградњи и адаптацији објекта, као и о изворима финансирања уз сагласност Скупштине града;
  17. Доноси Пословник о раду Управног одбора;
  18. Доноси одлуке о располагању (прибављању и отуђењу) имовине, код јавних набавки велике вредности (тендер), уз сагласност оснивача на кога су пренети послови спровођења комплетних поступака јавних набавки;
  19. Одлучује о другим питањима утврђеним законом, Колективним уговором, Правилником о раду и овим Статутом, као и другим општим актима, овде непоменутим.

Кворум за рад Управног одбора чини већина присутних чланова Управног одбора.

Управни одбор одлучује већином гласова од присутних чланова Управног одбора.

Управни одбор за свој рад одговара Оснивачу – Скупштини града.

Рад Управног одбора ближе се регулише Пословником о раду Управног одбора.

Управни одбор ради у Седницама, о којима води Записник.

Седнице сазива председник УО, или заменик председника, по овлашћењу председника.

3) НАДЗОРНИ ОДБОР

Члан 39.

Надзорни одбор обавља надзор над пословањем Библиотеке.

Надзорни одбор има три члана, од којих два представника Оснивача и један представник из реда запослених у Библиотеци.

Чланове Надзорног одбора именује и разрешава Скупштина града Јагодине.

Председника Надзорног одбора именује Скупштина града Јагодине из реда чланова Надзорног одбора.

Члан 40.

Представник из реда запослених у Библиотеци бира се на предлог репрезентативног синдиката, а уколико не постоји репрезентативни синдикат, на предлог већине запослених

Чланови Надзорног одбора из Библиотеке именују се на период од четири године и могу бити именовани највише два пута.

За чланове Надзорног одбора не може бити именовано лице које је члан Управног одбора Библиотеке.

Кворум за рад Надзорног одбора чини већина присутних чланова Надзорног одбора.

Надзорни одбор ради у Седницама, а одлучује већином гласова од присутних чланова Надзорног одбора. Седницу сазива председник, или члан Надзорног одбора кога за то одреди председник.

На Седницама се води Записник о раду.

Члан 41.

Надзорни одбор Библиотеке:

1) Обавља надзор над пословањем Библиотеке и о томе подноси извештај Управном одбору;

2) Надзор над применом Статута и одлука Управног одбора;

3) Прегледа периодичне и годишње обрачуне и утврђује да ли су у складу са прописима;

4) Врши увид у целокупно материјално-финансијско пословање по потреби;

5) Контролише пословне књиге и друга документа и утврђује да ли се воде уредно и у складу са прописима;

6) Врши увид у упозорења, налазе и акта инспекцијских и других органа;

7) Разматра извештаје ревизора;

8) Доноси Пословник о раду и

9) Обавља и друге послове утврђене Законом, Статутом и другим општим актима.

Органи и запослени у Библиотеци дужни су да Надзорном одбору ставе на увид потребну документацију и пруже обавештења од значаја за вршење надзора.

Члан 42.

Надзорни одбор има право да у вршењу послова из свог делокруга прегледа пословне књиге и документацију Библиотеке.

Надзорни одбор је дужан да три дана унапред у писменој форми, затражи од директора Библиотеке, да му омогући увид у одређене пословне књиге и документацију.

Наведена документација и пословне књиге прегледају се у просторијама Библиотеке, уз присуство директора, или запосленог кога директор одреди.

Члан 43.

О свим налазима и ставовима Надзорни одбор обавештава Управни одбор и директора Библиотеке, а према потреби и Оснивача.

Управни одбор и директор Библиотеке дужни су да разматрају ставове и налазе Надзорног одбора.

Рад Надзорног одбора ближе се регулише Пословником о раду Надзорног одбора.

ВИИИ СТРУЧНА И ПОМОЋНА ТЕЛА

Стручни савет

Члан 44.

Ради успешнијег остваривања законом утврђених функција у Библиотеци се образује Стручни савет.

Стручни савет чине директор и руководиоци одељења.

У раду Стручног савета могу учествовати и стручњаци ван састава Библиотеке у зависности од питања које се разматра.

Одлуке Стручног савета се доносе већином гласова присутних чланова Стручног савета.

Члан 45.

Радом стручног савета руководи директор или лице кога он одреди.

Стручни савет ради у седницама.

О раду стручног савета води се записник.

Члан 46.

Стручни савет Библиотеке обавља следеће послове:

– разматра стручна питања везана за обављање и унапређивање библиотечко-информационе делатности

– предлаже издања Библиотеке и концепције манифестација

-даје предлоге директору при изради годишњег Програма Библиотеке

-предлаже правила о стручном раду Библиотеке

-даје мишљења о другим стручним питањима

-предлаже директору и Управном одбору именовање сталних комисија које се баве стручним радом у библиотечкој делатности

-именује чланове редакције и рецензенте за сва издања Библиотеке

-предлаже запослене за чланове комисја , редакција и др., ван Библиотеке

-врши и друге стучне послове из библиотечко – информационе делатности, по овлашћењу директора

Стручни савет доставља мишљење о одређеном питању Управном одбору на његов захтев.

Комисије

Члан 47.

У Библиотеци се као помоћна тела органа управљања образују сталне и повремене комисије.

Сталне комисије могу бити стручне: комисија за процену и откуп библиотечке грађе, комисија за отпис грађе (уколико ноије одређено самостално лице) и др. , и опште: стамбена, дисциплинска и друге у складу са законом и општим актима Библиотеке.

Повремене комисије су: пописне комисије и друге комисије у складу са законом и општим актима Библиотеке.

Сталне и повреме комисије именује директор Библиотеке ако законом није другачије одређено.

Све комисије имају трочлани састав , од којих је првопредложени председник комисије.

Измене и допуне чланова поједих комисија врши се на начин и по поступку по коме су изабрани.

Члан 48.

О раду комисија воде се записници који садрже :

-назив комисије која заседа

-време и место одржавања седнице

-број присутних и одсутних чланова

-име председавајућег и записничара кога одреди председник

-дневни ред

-кратак резиме расправе

-начин одлучивања, донете одлуке, закључке, препоруке,

-време закључења седнице

потпис председника и записничара

ИX ПЛАНИРАЊЕ РАДА И РАЗВОЈА И ГОДИШЊИ ИЗВЕШТАЈИ

Члан 49.

Програми рада и развоја , као и Финансијски планови, доносе се у складу са задацима и циљевима ради којих је Библиотека основана, а у складу са њеном делатношћу.

Финансијски план и и Програм рада Библиотека доноси за период од једне календарске године.

У циљу реализације Финансијског плана и Програма рада Библиотеке доносе се по потреби оперативни планови, којима се задаци из годишњег плана и програма разрађују за краћи временски период.

Члан 50.

Плановима и програмима се утврђују циљеви развоја и унапређења укупне делатности, као и обим и динамика послова који ће се обавити у планском периоду.

Члан 51.

Програм рада , на предлог директора Библиотеке, доноси Управни одбор Библиотеке и то крајем текуће године за наредну календарску годину.

Финансијски план, на предлог директора Библиотеке, доноси Управни одбор Библиотеке и то крајем текуће године.

Програм рада и Финансијски план Библиотеке се достављају, у складу са законом , оснивачу на надлежност.

Уколико оснивач додели Библиотеци мања средства за одређене намене, или их у потпуности не одобре, на предлог директора , Управни одбор усваја измену или допуну Финансијског плана и Програма рада, а исте доставља оснивачу на даљу надлежност.

Члан 52.

За извршење планова и програма Библиотеке одговоран је директор.

Управни одбор најмање једанпут годишње разматра извршење донетих планова и програма Библиотеке и предузима мере за њихово остваривање.

Члан 53.

По истеку календарске године, а на основу рокова утврђених законом, на пред