За сваког по нешто

Водитељи едукативно-креативних радионица јагодинске библиотеке (Јована, Јелена, Исидора и Снежана ) су протекле недеље (24. 25. и 26. јула) осмислиле и реализовале свашта нешто за децу. Kроз ликовну, луткарску и радионицу правилног изражавања учесници радионица су остварили низ креативних идеја, дошли до многих занимљивих одговора и научили, како рече Душко Радовић – „Баш свашта“.

Пред децу су постављени (не)озбиљни задаци и изазови : израда лутака , осмишљавање ситуација и давање карактера ликовима; игра речима и „граматичке заврзламе“ ; израда рама за омиљену слику …

Ове активности су изазвале интересовање , како деце и њихових родитеља, тако и других који су желели да се ближе упознају са оваквим облицима рада . Студенткиња књижевности, Јована Јовановић , је желела да своје прво искуство у раду са децом стекне у библиотеци кроз волонтирање. Она је једном недељно, у сали за културне програме Народне библиотеке „Радислав Никчевић“, кроз забаву и, пре свега, кроз игру, помагала деци да стекну основна знања из српског језика и књижевности. Највећи изазов је био што су учесници радионица различитог узраста (од пет па до дванаест година), те није било једноставно осмислити задатке који одговарају различитим нивоима њиховог знања.

Волонтер, Јована Јовановић, је обрађивала веома занимљиве и креативне теме. Kомуникација путем гестова и мимике је тема која је највише заинтересовала учеснике радионица, који су тада били у прилици да схвате колико је мало речи потребно за свакодневну комуникацију. Јована је учесницима радионице објаснила колико се наш матерњи језик осиромашује прекомерном употребом бројних фраза, израза и скраћеница из енглеског језика. Такође, одржала је радионицу креативног писања у којој су деца користећи своју машту одговарала на задате теме. Радионица посвећена правопису српског језика је помогла деци да одагнају најчешће недоумице у коришћењу правописних правила.

Радионице су биле добро посећене и деца су са задовољством усвајала нова знања. Примећено је да је Јована кроз свој рад исказала умешност у преношењу знања које стиче студирањем српког језика и књижевности а деца су била у прилици да примене своје практично знање и да се упознају са теоријским основама науке о српском језику, а све са циљем да дечија активност и креативност буду у првом плану.