У четвртак, 6. априла 2017, на сајму књига у Скопљу одржан је први тематски форум “Јавне библиотеке одговарају на реалне потребе заједнице“. Форуму је присуствовало око 100 учесника: представници различитих нивоа локалне власти, представници Института за библиотекарство и других факултета, бизнис сектора, предузећа, фондације, ИТ компаније, директори, библиотекари, студенти библиотекарства и многи други.
Форум је део пројекта „Јавно заговарање и лобирање јавних библиотека у Републици Македонији“ EIFL-PLIP-a за Балкан, а организатори ове иницијативе су Удружење за развој и иновације у библиотекама (INNOVA LIB), Градска библиотека „Браћа Миладиновци“ из Скопља, Библиотекарско друштво Македоније и град Скопље. Циљ форума је био да окупи све актере и заинтересоване стране и да покрене дискусију о важности јавних библиотека и њиховим услугама које подржавају владине политике и о могућности за веће финансирање библиотека кроз јачање сарадње и успостављање партнерстава.
На првој сесији под заједничким слоганом „Јавне библиотеке одговарају на реалне потребе заједнице“ су представљене најбоље праксе из земље и иностранства. Гости на форуму су били Весна Црнковић, директор библиотеке „Радислав Никчевић“ у Јагодини, као и Теодора Евтимова, директор и Силва Василева, заменик директора библиотеке „Љубен Каравелов“ из Русеа у Бугарској. Весна Црнковић, директорка јагодинске Народне библиотеке, представила је (по позиву) рад „Трендови и иновативне услуге у Народној библиотеци „Радислав Никчевић“ у Јагодини, Србија“. Након форума одржана је радионица на којој су, осим библиотекара присуствовали представници приватног сектора и представници власти. Они су разговарали о проблемима са којима се суочавају библиотеке у Македонији, о друштвеној улози библиотека и о могућности да библиотеке постану део решавања проблема укључивања заједнице у стратешке планове локалних и националних власти. Учесници су истакли да је форум био позитивно искуство и један од првих корака у покретању дијалога између свих релевантних фактора.
С обзиром да се ради о изазовима у многим областима (образовање, социјална интеграција, здравство, култура, пољопривреде…), учесници верују да је најпотребније да се идентификују са овим изазовима, успоставе партнерства и размотре све опције укључивање библиотека у решавање одређених проблема у заједници. Резултат конструктивне дискусије је био низ закључака и препорука за библиотеке учеснике, али и за све библиотеке региона.