КОНФЕРЕНЦИЈА ЗА НОВИНАРЕ

У петак, 15. априла, у Интернет центру библиотеке је организована конференција за новинаре на којој су најављене планиране активности библиотеке у наредном периоду. Најмалђе Јагодинце смо обрадовали наставком бесплатне школице програмирања, која почиње у суботу, 16. априла у 12 часова. Традиционално и ове године за Дан библиотеке, 27. априла, спремамо изложбу под називом “Из збирке старе и ретке књиге”,коју раде колегинице са Завичајног одељења, Марија Црнковић и Нада Димитријевић, и том приликом ћемо упознати наше суграђане са фондом старе и ретке књиге који се чува у нашој библиотеци. Наградићемо и наше најбоље читаоце, а имаћемо и задовољство да примимо награду за најбољи библиотечки веб сајт у 2015. години. Заједно са дугогодишњим пријатељима и сарадницима библиотеке, договорили смо вредан и амбициозан пројекат који ће се звати Српска академска мисао, стручни научни часопис, чији ће издавач бити Народна библиотека у Јагодини.

Са конференције за новинаре:

Весна Црнковић, директорка Народне библиотеке у Јагодини:

Народна библиотека у Јагодини посвећује пођеднако пажњу свим својим корисницима, организујући различите садржаје и сервисе и нудећи различите монографске и серијске публикације за своје кориснике од две до 102 године.

У наредном периоду библиотека организује наставак бесплатне школице програмирања за децу. На овај начин желимо да скренемо пажњу деци и родитељима да је програмирање наука будућности и да је добро да деца од малих ногу улазе у тајну ове сложене науке, како би у будућности могли себи да обезбеде што бољи посао. Такође, на овај начин желимо да помогнемо младима да корисно и креативно проводе своје време за компјутером и да препознају своја интересовања и конструктивно усмере своју креативност.

Овом приликом желим да позовем све основце од 6.до 8. разреда да сутра, у суботу у 12 часова дођу у библиотеку и Интернет центар и да се покушају да уђу у тајну израде веб сајтова.
Kао што знате, библиотека од 2011. године обележава Дан библиотеке 27.априла, дана када је краљ Петар Први Kарађорђевић 1909. године основао прву Јавну библиотеку у Јагодини. Трудимо се да сваке године, тог датума, нашим Јагодинцима представимо део наше историје или културне баштине. Ове године спремамо изложбу под називом “Из збирке старе и ретке књиге”,коју раде колегинице са Завичајног одељења, Марија Црнковић и Нада Димитријевић, и том приликом ћемо упознати наше суграђане са фондом старе и ретке књиге који се чува у нашој библиотеци. Традиционално, као и сваке године, ћемо наградити и наше најбоље читаоце, а имаћемо и задовољство да примимо награду за најбољи библиотечки веб сајт у 2015. години, а плакету ће нам уручити Мирко Марковић, управитељ Фондације Народне библиотеке Србије. Само да напоменем да већ неколико година добијамо спонзорство за куповину награда које се састоје у вредним књигама, за најбоље читаоце од Наташе Ласан која сада живе у Торонту, а у занак сећања на њиховог оца, Десимира Вукићевића, оснивача и директора Салона књиге “Вук Kараџић” у Јагодини.
Свечаност Дана библиотеке заказана је за среду, 27 април у 12 сати, у читаоници на првом спрату библиотеке.

Kао што знате, Народна библиотека у Јагодини стално истиче важност периодичних публикација, посебно оних које су намењене књижевности, учењу страних језика и оних у којима се објављују најновија научна достигнућа. Kорисници наше библиотеке имају могућност да овде, у Одељењу периодике користе велики број часописа и дневних новина, али и да користе базу KОБСОН, која представља највећу српску базу он-лајн часописа. Наиме, базу KОБСОН могу да користе само оне библиотеке које имају интернет преко академске мреже и који су део пројекта ко се зове АМРЕС.

Такође, веома је важно да се издавачка делатност библиотека не заснива само на издањима књига. Наша библиотека већ дуго година издаје веома популаран књижевни часопис за децу и младе Слова на струју. Овај часопис се налази на сајту наше библиотеке и по њему су препознатљиви наша библиотека и наш град у кругу писаца за децу. Часопис излази 4 пута годишње, а уредник је јагодински књижевник и илустратор Пеђа Трајковић,
Заједно са другим институцијама културе и појединцима смо покретали књижевни часопис Ново доба, као наставак часописа који је излазио у Јагодини, тадашњем Светозареву, који се звао Доба и по коме је наш град био препознатљив у књижевним круговима Србије и Југославије.

Јагодини и Поморављу недостају озбиљни часописи, штампани или онлајн, а посебно стручни научни часопис, који би био помагао стручњацима и научницима из Поморавског округа округа да представе и афирмишу свој рад. То је управо био разлог да, заједно са нашим дугогодишњим пријатељима и сарадницима библиотеке, договоримо један вредан и амбициозан пројекат који ће се звати Српска академска мисао. Овај пројекат је окупио многа позната имена из света науке, а издавач стручног научног часописа ће бити Народна библиотеке „Радислав Никчевић“ у Јагодини.

Kао будући издавач, напоменућу да је потребно, да би изашао први број, да имамо бар 50 посто радова који би били објављени у часопису. Такође, планирамо да у будућем периоду то буде огледан Поморавски научни часопис који ће бити категорисан.
Све детаље о часопису Српска академска мисао ће вам рећи професор Дашић и професор Јашовић, а ја ћу да искористим прилику да позовем, посебно младе научне раднике и истраживаче, да нам пошаљу своје радове. Сва упутства и информације о часопису Српска академска мисао ускоро ћете пронаћи на сајту Народне библиотеке у Јагодини www.јабоока.орг.рс

Доц. др Дејан Дашић:

Српска академска мисао представља часопис међународне оријентације. Овај часопис има за циљ популарисање, развијање и унапрађивање друштвених и хуманистичких наука. Часопис објављује радове на језицима аутора (српском- ћириличном и латиничном писму, енглеском, француском, немачком, руском, као и на другим језицима). Часопис је отворен за сва аргументована мишљења и идеологије. Емпиријска истраживања и теоријске анализе у свим областима друштвених и хуманистичких наука од пођеднаког су значаја и биће објављени, уколико по мишљењу рецензента и редакције задовољавају научне и задатете техничке критеријуме часописа. Уредништво и редакција не стоје иза изнетих идеја и ставова. Једино се руководећи принципом научности, слободом научног изражавања и плурализмом идеја.

У последњих десетак година, у Србији се појавио велики број часописа, а водећи се максимом “да је писање привилегија, макар и самоцитирањем других”, ми ћемо подржати научно и стручно стваралаштво. Уредништво ће остати отворено и за сваку врсту стилског и ауторског изражавања које популарише научно, културно и уметничко промишљање света, те доноси нова научна открића и уметничка достигнућа у свету и код нас.
Идеју за покретање научног часописа уредник, Дејан Дашић је добио још као докторант, а данас су се стекли услови да се приступи материјализацији те идеје. С обзиром да је главни и одговорни уредник наставник на високој школи, као и велика већина чланова уредништва и рецезената, у том смислу, једна од основних идеја часописа је да поклони посебну пажњу младим научницима и онима који су решили да крену путем научног и стручног усавршавања. Зато ће млади научници, у главном уреднику и уредништву увек моћи да пронађу благонаклоне, пре свега пријатеље, који ће бити увек спремни да им помогну и подрже. Уредник часописа се најтоплије захваљује уваженим колегама, који су ми безрезервно дали подршку и своје поверење, прихватајући идеју за покретање овог часописа и место у уређивачком одбору, или као рецензенти.