Поморавско библиотекарство

Kњига коју имате у рукама је Зборник стручних радова из библиотекарства библиотекарке јагодинске Народне библиотеке „Радислав Никчевић“. Kако се ради о стручним радовима које је у десетогодишњем раду написала и презентирала ауторка, то би ова књига могла да буде и удзбеник за оне који се определе за библиотекарски смер и дружење са књигом у свом будућем животу.

Аутор Зборника верује да ће својим истраживачким радовима помоћи свим будућим истраживачима у овој области.

На почетку књиге ауторка каже да је посао истраживача „камелеонски посао“. Тиме је хтела да само потврди истину да у овом послу не сме бити површности, па они који су томе склони боље да се не хватају у коштац с овим проблемом, а то је и порука свима онима који желе да се озбиљно баве неким послом.

У првом делу књиге говори се о Читању и критици текстова, писању бележака, односно о том првом и основном сусрету са књигом да би се савладала материја која ће бити предмет и будућег рада.

Следећи део говори о дечјим библиотекама, њиховој организацији и неопходности постојања ових установа за увођење деце у свет књиге.

Организација библиотека у Поморавском округу упознаје нас са начином рада ових установа, прегледом мреже библиотека на нашем подручју, чији је носилац матична библиотека „Радислав Никчевић“, којој припадају општинске библиотеке у Параћину, Ћуприји, Свилајнцу, Деспотовцу и Рековцу са мрежама школских и сеоских библиотека на својим подручјима.

У другом делу књиге говори се о високошколским библиотекама – попуњавању и чувању библиотечких фондова, формирању депозита, обради, истраживањима и културно-просветној делатности библиотека. Ауторка узгред цитира научне раднике, домаће и стране, који су свој рад посветили овој делатности.

Библиотеке су центри за истраживање. Сви они које интересује било који рад, у библиотеци ће наћи највећи део материјала за обраду својих радова. Разноврсност фонда књига и другог материјала из скоро свих области, омогућавају интересентима да на једном месту пронађу скоро све оно што им је неопходно. Томе треба додати да им и библиотекари, као стручна лица, итекако могу помоћи.

Савремени начин рада у библиотекарству омогућава тачну евиденцију свих издања кроз ЦОБИСС, а ЦОБИСС је један од услова развоја и информационе писмености у јавним, тј. народним библиотекама.

Зборник „Поморавско библиотекарство“ могао би да буде и користан удзбеник за све оне које интересује библиотекарство, посебно за ученике и студенте који свој животни и радни век виде у овој области.

Војислав Трумпић, проф.