Пратећи програм 43. фестивала Дани комедије

ПРАТЕЋИ ПРОГРАМ 43. Фестивала „ДАНИ КОМЕДИЈЕ“

Петак, 21.март у 17 час.

Портрет Раде Ђуричин, добитнице награде „Златни ћуран“ за животно дело
Учесници: Рада Ђуричин и Љубиша Ристић, позоришни редитељ.

Драмска уметница, Рада Ђуричин је рођена 31.маја 1934. у Вршцу. Завршила је два факултета: ФДУ 1958. и Југословенску књижевност и српски језик 1961.године. Раскошни таленат показала је већ на почетку каријере у Народном позоришту у Београду 1958, главном улогом у представи „Дневник Ане Франк”. Од 1959.је члан Југословенског драмског позоришта у коме већ 43 године игра у чувеној представи „Буба у уху”. Ова представа је отворила прво такмичарско издање Фестивала 1972. Глуми у „Великој драми” у Народном позоришту, „Хало, Београд” у „Мадленијануму”, „Јасмину на странпутици” , „Човек човеку” , „Три сестре”…

На фестивалу „Дани комедије“ Ђуричин је 1975. награђена статуетом „Ћуран“ за улогу Глафире у представи „Вуци и овце“ у извођењу ЈДП Београд.

Током уприличеног разговора у Библиотеци, глумица је врло спонтано, шармантно и емотивно говорила о свом детињству, школовању, људима који су утицали да упише ФДУ, актуелним представама и будућим плановима. Публика је била у прилици да погледа фотографије које сведоче о најзаначајнијим тренуцима њене позоришне каријере.. На разговор се надовезао и редитељ Љубиша Ристић који је говорио о њиховој дугогодишњој сарадњи и пријатељству као и заједничком раду на представи „Буба у уху“

Након разговора уприличена је позоришна представа “Е… животе” (“Е… СЦЕНА” – Београд), по текстовима Владимира Б.Поповића и Душка Премовића; режија: Милица Милосављевић; сценограф: Ивона Летић; глумци: Милица Милосављевић, Ивана Јановић, Милош Петровић и Милан Пајић

Субота,22.март у 18 час.

Представљање монографије „Ружица Сокић“. Учесници: др Зоран Т.Јовановић, аутор ; Мира Бањац, драмска уметница; др Весна Крчмар,театралог и др Зоран Максимовић

„…Уметничком личношћу Ружице Сокић бавим се петнаестак година и, када упоредим глумачке књиге које су припреамане за добитнике добричиног прстена, примећује се разлика-ова је потпуно њена, особена иако се књигом ове врсте морају задовољити одерђене пропозиције едиције. Уметница гаји наглашен отпор према писању „наменских“ или „пригодних“ текстова о њеној уметности глуме. Тај став одрадио је концепт целе књиге, профилисао облик у коме ће се написи и поглавља појавити…“

(из Монографије, уместо предговора Зоран Т. Јовановић)

Учесници, театролози, су говорили о аутору Монографије и глуми Ружице Сокић док је драмска уметница, Мира Бањац топло и емотивно говорила о њиховом пријатељству и сарадњи.

Понедељак, 24.март у 18 час.

Представљање монографије „Краљ“ (о глумцу Петру Краљу). Учесници: Анита Панић, аутор : др Драгана Чолић Биљановски, театролог и Мира Ђурђевић, глумица.

„…Ово није бајка, али је прича о једном Краљу, о владару позоришне сцене, чудесних стихова и људске доброте, и то од оне посебне сорте, која се ретко среће у овом двадесет и првом веку. Живео је Краљ у свом необичном краљевтву у непосредној потрази за оним што је лепо. Увек нас је својом игром подсећео на то да у себи нисмо довољно однеговали способност да се радујемо и играмо. Био је човек садашњег тренутка…“ ( уводна реч Све о Краљу по имену Петар , Анита Панић)

Татралог др Драгана Чолић Биљановски говорила о ауторки и структури Монографије. Глумица Мира Ђурђевић (некадашња студенкиња на класи Пере Краља) прочитала је четри одломка из Монографије. Бројни посетиоци били у прилици да погледају видео -фотографије из приватног живота као и каријере Петра Краља.

Структуру Монографије чини 15 одељака који почињу цитатом Петра Краља а затим његови савременици , породица и пријатељи говоре о њему, као и обиље фотографија и друге документације.

Јагодинска позоришна публика је имала прилику да, од почетка Фестивала 1972.. више пута прати глумачка остварења Петра Краља. Три пута је награђиван фестивалским наградам за глуму – 1977. за улогу Капетана Ивулића у представи „Буздован“ , за улогу Сизифа у представи Ранка Маринковића „Инспекторове сплетке“ и 2002. за улогу Николе Коса у представи Доктор Шустер, Звездара театра . 2010. је добио Статуету Златни ћуран , за животно дело.

Библиотека се захваљује, најпре Фестивалу и господину Добрици Милићевићу који је омогућио да будемо део њиховог програма, затим Културном центру Јагодине, бројним, верним посетиоцима, као младим сардницима Јелени Пранић и Милошу Љубомировићу (фотографије) који ће временом постати успешни организатори будућих фестивала „Дани комедије“ у Јагодини.