Јагодинске пољопривредне библиотеке – ИФЛЕ

Један од најважнијих догађаја у светкој библиотечкој јавности је Генерална конференција и скупштина ИФЛЕ (Међународна федерација библиотечких асоцијација и институција), која се сваке године одржава у некој од замаља света која има развијен библиотечко-информациони систем. С обзиром да је пртходне године, 78. ИФЛА Kонференција одржана у Европи, у Хелсинкију, Финска, ове године је домаћин 79. ИФЛА Kонференције био Сингапур, држава-град у јужном делу Азије. Kонгрес је трајао од 17-23. августа и на њему је учествовало више од 3.000 библиотечких радника из целог света (библиотекари, професори са факултета, представници библиотечих асоцијација и институција, директори националних и других библиотека, делегати, излагачи и учесници на укупно 223 сесије, представници влада многих земаља, представници бизниса…). Тема овогодишње ИФЛА Kонференције је била: Библиотеке будућности: бесконачне могућности.

Пројекат развоја мрежа сеоских пољопривредних библиотека (АгроЛиб Ја) јагодинске Народне библиотеке био је више пута представљан и помињан на 79. ИФЛА Kонгресу. Такође, изазвао је велику пажњу слушалаца на сесији Маркетинг и менандзмент, као и велику пажњу делегата и посетилаца постер сесије.

На 86. сесији Менедзмент и маркетинг: Маркетинг без много улагања (јефтин маркетинг) – Маркетинг он а схое стринг, Сузана Танасијевић, билиотекарка јагодинске Народне библиотеке, је представила рад „Нови модел библиотечког маркетинга за пољопривреднике и промоција креативности у акцији“. Слушаоце ове сесије је нарочито интересовало како је јагодинска библиотека успела да привуче пољопривреднике да дођу у библиотеку и каква је сарадња библиотеке са властима.

На постер сесијама 104 и 135, Весна Црнковић, директорка и Јелена Рајић, библиотекарка јагодинске Народне библиотеке су промовисале постер „Пројекат АгроЛиб Ја – подстицање сарадње библиотеке и локалне заједнице“. Постер је изазвао велико интересовање делегата, библиотекара и представника влада из целог света. Многи библиотекари, не само из земаља у транзицији већ и из развијених земаља су наводили проблемиме библиотечко-информационог система у руралним подручјима у својим земаљама и тражили су промотивни материјал, како би пример добре праксе јагодинске Народне библиотеке пренели и ширили у својој локаланој заједници. Такође, представници министарстава и власти из многих земаља света, су били заинтересовани за контакт са представником јагодинске Библиотеке, како би се боље упознали са АгроЛиб сервисом и евентуалном применом овог модела прилагођеног потребама локалне заједнице.

УГНЕ ЛИПЕИKАИТЕ, истраживачки консултант (ЕИФЛ, Роме, Италy) је на 141 сесији Образовање и обука за пољопривредне библиотеке и информационе стручњаке: међународна перспектива, представила рад „Пољопривреда, библиотеке и хумани развој: студије случаја у Европи, Африци и Латинској Америци“ при чему је говорила о пољопривредним пројектима које је финансирала ЕИФЛ (Електронске информације за библиотеке). Пројект сеоских пољопривредних библиотека јагодинске Народне библиотеке је истакла као одличан пројекат.

Вилма Јованова, виши библиотекар из Универзитетске и Народне библиотеке „Гоце Делчев“ у Штипу, Македонија на 141 сесији Образовање и обука за пољопривредне библиотеке и информационе стручњаке: међународна перспектива, приликом представљања рада „Инфобус библиотека на точковима – библиотека по вољи пољопривредника“, је говорила о сарадњи са јагодинском Народном библиотеком приликом реплицирања пројекта АгроЛиб Ја и прилагођавања сервиса за пољопривреднике својој локланој заједници.

Организације из Америке, Беyонд Аццесс је позвала на пилот радионицу библиотечке професионалце заинтересоване за јачање односа и услуга са међународним партнерима. Радионицу су водили Зола Маддисон из Фондације Била и Мелинде Гејтс, Сусан Сцхнуер са Универзитета у Илиноису, и Ари Kатз из ИРЕX-а ( Интернатионал Ресеарцх анд Еxцхангес Боард – Међународни одбор за истраживања и размену). Приликом свог излагања о организацији Беyонд Аццесс која је посвећена идеји да модерне јавне библиотеке могу да помогну економски и друштвни развој заједнице, Ари Kатз, директор Беyонд Аццесс-а је истакао јагодинску Народну библиотеку, као пример библиотеке која је кроз пројекат АгроЛиб Ја напустила традиционални модел рада и остварила одличне резултате у области: економски развој. Наиме, јавне библиотеке у сарадњи са владама и невладиним организацијама, по мишљењу програмског тима Беyонд Аццесс-а, могу да допринесу развоју заједице у областима, као што су: економски развој, здравство, дигитална инклузија, образовање и учешће грађана.

Kрајем прошле године организација Беyонд Аццесс је расписала конкурс за библиотеке у земљама у транзицији, које ће, као пример добре праксе бити издвојене на њиховој новој мапи. Јагодинска Народна библиотека је конкурисала за ово „почасно место“. Организација Беyонд Аццесс је први пут на ИФЛИ у свој пропагандни материјал уврстила нову мапу библитека у свету, на којој је издвојена и јагодинска Народна библиотека као једна од 10 библиотека, пример најбоље праксе у земљама у транзицији, како библиотека доприноси развоју заједнице.

Планирање стратегије развоја библиотечко-информационе делатности, ширење знања, искустава, као и иницијатива библиотечких стручњака, библиотечких организација и институција, библиотекара и финансијера да развој библиотека изађе из традиционалног оквира и да библиотеке будућности буду библиотеке бесконачних могућности биће настављена на 80. Генералњ конференција и скупштина ИФЛЕ 2014, која ће бити одржана у Лиону, Француска, од 16-22. августа. Тема Kонференције у Лиону ће бити: Снажна библиотека, снажна заједница.