У петак, 14.јуна 2013. обележено је 35 година уметничког рада и стварања Предрага Пеђе Трајковића ТАЈНА НАЦРТАНЕ ОВЦЕ. Рекли су о њему: „Немерљиво је све наспрам детињства. Остати заувек дете може се само стваралштвом за децу…Умети прожимати кроз песму, драму, илустрацију могу само ретки. Бог је даровао Пеђу Трајковића са све три уметничке форме и закључао га у чаробни свет детињства. Учити од њега је привилегија. Бити његов пријатељ је част. Сарђивати са њим је радовање. Све присутан је у стваралаштву за децу, украсио је многе антологије својим песништвом, илустровао књиге великана књижевности за децу…Пеђа Трајковић је реткост која постоји у нашим малим животима и чини их великим и занимљивим…“
Тоде Николетић, песник
„Можемо га звати Универзални Пеђа, што значи да је вишеструки мајстор, добар, бољи и најбољи у свему што ради. Такмичи се сам са собом, не са другима. Духовит, увек на дохват руке, као инструмент једном за свагда наштимован да сања непостојеће, и у снове претвара постојеће светове! А презива се Трајковић, што значи да ће трајати док је сновите деце у људима и док је маштовитих људи у деци! “
У то име, драги Пеђа, срећан јубилеј. Љубивоје Ршумовић
„За људе разноликих умећа, наглашеног дара и стваралачког жара – какав је и Пеђа Трајковић – из рудника језичке руде издвајам реч многосвећњак ! Светлуца старинском позлатом, а сама себи довољна као украсна реченица, повеља, орден… У његовом, да речем, „затуреном случају“, јавља ми се редовно и једна болна, непријатна промисао. Није ли Пеђа земљоделатник на суровом колективном имању, где они давни, накострешени комесари и чиновници новијих времена не уписују прецизно његову пребачену норму и трудове?! Није ли Пеђа кртица, а кртичина радна површина је негде испод, па и не примећујемо читава брда украшених књига, дечјих листова, диплома, плакета, плаката… до словотворења на струју.“
Мошо Одаловић, песник
„… Ове године слави 35. годишњицу свог уметничког рада. по мени универзалан је аутор, талентован на многим подручјима, врстан, а пре свега-свој. Он је ОН, непоновљив, у непрекидном тражењу неких нових изазова, изазивајући при том, код нас, који га „гледамо“ и чуђење и одобравање и дивљење а и -радост! Тако и ја желим, надам се да ће ми се жеље остварити, да га код нас, у Словенију „доведем“ да и овде, барем илустрацијама, продрма мало простор, унесе свежину, а пре свега лакоћу и радост…“
Урош Вошњак, писац,
„У делу Пеђе Трајковића преплићу се литерарни и ликовни израз, бојећи поетске слике јарким бојама са обиљем карикатуралних детаља изразито лирског набоја, пуног ведрог духа. Гротескност илустрација и топлина речи употпуњују се и истовремено неутралишу, те је тако искључена свака могућност да једно друго засене и ставе у подређен положај. У свему томе присуство аутора је ненаметљиво, јер он делује из другог плана, из сенке, пуштајући на тај начин да дело говори само о себи. Но претерана скомност не мора увек бити и врлина, поготово у времену агресивног маркетиншког терора над чулима и добрим укусом младих читалаца. Због тога је и стваралаштво Пеђе Трајковића остало некако у сенци, доступно ужем кругу љубитеља лепе речи, те тако није изборило заслужено место у српској књижевности за децу. Можда је овај јубилеј, три и по деценије уметничког рада, прилика да се та неправда исправи.“
Поп Д. Ђурђев, песник
„Чика Пеђа, човек дечије душе, писац забавних, луцкастих и поучних драмских комада, шашави илустратор пун духа и врцавог шарма, пријатељ који никада не заборавља празнике, галантни господин из старе школе, више Дон а мање Kихот, боем по опредељењу, аутор феноменалне сентенце „ Бог им дао мало ствари да им срећу не поквари“, једном речју геније, иако то никада не би признао. Нека га добар ветар носи тамо где је наумио и да у својој „Шареној радионици“ коначно измајсторише неки бољи свет за нас људе, не питам шта кошта.“
Александра Лукић, песникиња
И да не заборавимо: 41 објављена књига, што за децу, што за одрасле, и још неколико електронских и неколико заједничких са другим писцима,пар стотина илустрованих књига својим колегама широм Балкана
11 самосталних изложби и на десетине колективних, аутор великог броја драма, од којих је 20 постављено на позоришне сцене Србије, Црне Горе и Републике Српске. Аутор је и неколико радио драма и мањих драмских форми.
Уприличио је и исцртао антологију најлепших српских песама за децу „ Од Змаја до бескраја“.Уређивао је и књижевне часописе за децу јагодински „Гороцвет“ и „ Ризницу“ из Бањалуке, а сада то успешно ради са првим електронским књижевним часописом за децу и младе „Слова на струју“.Игра и чаролија звана Шарена радионица.
„Већ 35 година Пеђа измишља свет. Прави га од песама и боја и изводи га на позорнице основне стварности, да исприча себе, да се брани и бије,да осваја и надахњује. Одева га у књиге, музику, радио, слике. Свету је увек потребан неко да га научи како да преживи себе и докопа се тајни детињства. Увек му је потребан Пеђа Трајковић.“