Global Libraries PeerLearningMeeting (ПЛМ) одржан је у Kејптауну, Јужноафричка Република од 23-25. априла 2013. године. Организатор је Бил и Мелинда Гејтс Фондација. Учестовало је више од 30 земаља из целог света. Добитници награда организације Global Libraries, владине и невладине организације, представници министарстава и библиотеке размењивали су искуства, дискутовали о практичним решењима и делили своја знања једни са другима.
Тема овогодишње конферениције је Иновативне библиотеке сутрашњице: укључивање корисника, сервиси за локалне заједнице и унапређење ресурса. Kонференција се састојала од сесија, панел дискусија, трибина и посета библиотекама у Kејптауну. Циљ саме конференције био је унапређење знања учесника везано за иновације у програмима библиотека и њихова примена.
Првог дана конференције у интеркативном разговору учесници су имали прилике да се упознају са стањем библиотекарства у Јужној Африци, Украјини, Индији и Сједињеним Државама и који су њихови планови за будућност. Након тога, сви учесници су били подељени у десет група и у оквиру сесије Инноватион Kитцхен (Иновативна кухиња), имали су задатак да осмисле иновативни сервис библиотеке који као главно средство има таблет. На тај начин колеге су размењивале искуства у својим библиотекама, своје идеје и планове.
Након тога уследиле су бројне дискусије, а дискусија у којој је учествовала јагодинска библиотека као тему имала је Либрариес фор Девелопмент (Библиотеке за развој). Јелена Рајић, библиотекар из јагодинске библиотеке и колеге из Сједињених Држава, Бутана, Непала, Украјине и Јужноафричке Републике говорили су о јавним библиотекама као местима која подржавају иницијативе везане за побољшање здравља, пољопривреде, ангажовање младих и могућност за запошљавање. Јагодинска библиотека је представила свој пројекат АгроЛиб Ја и свој допринос развоју заједнице.
Након панел дискусије уследила су бројна питања из публике. Пројекат АгроЛиб Ја изазвао је велику пажњу и оно што је учеснике највише занимало јесте како функционише АгроЛиб пијаца, који су начини ефикасног комуницирања са корисницима, итд.
Други дан конференције био је резервисан за радионице и учесници су били подељени у групе на основу теме која их занима. Јагодинска библиотека је учествовала у радионици Библиотеке и развој: стварање тима који ће имати утицаја. У овкиру радионица проучавале су се вештине које су потребне за успешно писање и примену пројеката, компоненте развојних пројеката и анализирале су се лидерске особине.
Након тога, сви учесници су имали прилику да посете неколико библиотека у Kејптауну. Група у којој се налазила јагодинска библиотека посетила је Белвил библиотеку која је једна од успешнијих у граду. Рад те библиотеке се заснива на употреби социјалних мрежа као начина комуникације са корисницима и оснивању одбора Фриендс оф тхе Либрарy (Пријатељи библиотеке) који чине грађани који дају донације библиотеци и на основу тога имају право да буду активно укључени у доношење одлука о услугама и активностима библиотеке.
Јагодинска библиотека учествовала је на једној од највећих конференција за библиотекаре Глобал Либрариес Пеер Меетинг (ПЛМ) у Kејптауну, Јужноафричка Република. На једној од панел дискусија, пројекат АгроЛиб Ја представљен је владиним и невладиним организацијама, представницима министарстава и библиотекарима из преко 30 земаља света.
Учесници конференције су овим посетама имали прилику да сагледају стање у библиотекама у Kејптауну, да чују искуства, изазове и планове библиотекара.
Трећег дана конференције сви учесници су имали прилике да чују колеге из Румуније и Сједињених Држава који су дискутовали о истраживањима у својим земљама везаним за утицај технологије и библиотеке на кориснике. Велика пажња је посвећена томе колико корисници разумеју предности ИЦТ технологија у јавним библиотекама и студијама изведеним у земљама које су добиле награде од организације Глобал Либрариес.
Након тога уследио је низ интеркативних панел дискусија које су се односиле на различите теме. Групе су формиране на основу интересовања учесника и на овим панел дискусијама се говорило о темама које су најважније за будућност библиотека: планови за одрживост и истраживање, партнерства са приватним и државним сектором, развој библиотека кроз сегментацију тржишта, библиотеке као центри за иновације, итд.
У неформалним разговорима, библиотекари и други учесници из различитих држава света исказивали су своје одушевљење пројектом АгроЛиб Ја и самом идејом модерних сеоских библиотека са заједничким закључком да се у јавним библиотекама свуда у свету пажња највише поклања младима без обзира на средину и да је старија пољопривредна популација на неки начин запостављена, а да пројекат јагодинске библиотеке преставља прави модел за решавање тог проблема и може се применити у било којој локалној заједници.