Допуњено упутство: 19. децембар 2012.
У претходном упутству описано је подешавање програма Reflection и PCLReader. Библиотека у Јагодини је дуго без проблема користила ове програме за штампање извештаја из Cobiss система, али је била приморана да замени програм PCLReader програмом SwiftBuew због појаве некомпатибилности између PCL формата који генерише Cobiss и програма PCLReader. Програм SwiftBiew успешно приказује било који извештај генерисан из Cobiss система и веома је једноставан за рад. Једини недостатак овог програма је то што није бесплатан. Са сајта www.swiftview.com могуће је преузети пробну верзију програма, која је потпуно функционална, али је временски ограничена. Поступак генерисања PCL фајла за кориснике програма Reflection је потпуно исти као и у претходном упутству, а корисници програма Cobiss Connect могу у оквиру дијалога Подешавање штампача, на картици Апликацијско штампање означити опцију Одштампај у датотетку и унети путању до датотеке.
Након похрањивања, сваки извештај из Кобиса, који се пошаље на локални штампач биће сачуван у наведеном фајлу (у примеру са слике изнад то је C:stampastampa.pcl). Након отварања фајла програмом SwiftBuew, извештај се може одштампати на било ком штампачу, без обзира да ли подржава ПЦЛ. Подешавању странице се једноставно приступа кликом десним тастером миша. Опције су јасне и логично груписане, а промена величине странице са Леттер на А4 је подешавање које ће морати да се изврши након првог покретања програма.
Штампа извештаја се покреће кликом на дугме Принт из главном менија.
————————-
Старо упутство:
Cobiss2 систем је веома избирљив по питању опреме са којом може да ради. Услов за директну штампу извештаја из виртуелног терминала (програма Reflection) је да поседујете штампач који има уграђену подршку за командни језик ПЦЛ5 или виши. Јефтини модели углавном немају такву подршку, па су библиотеке принуђене на куповину нових штампача. Такође, дешава се да библиотекари имају на свом столу савршено исправан штампач али нису у могућности да га користе, што им отежава рад. Иако исправан, штампач не говори исти језик са управљачким програмом који се налази на Кобис серверу. Потребна је софтверска компонента која ће преводити ПЦЛ језик, којим говори Кобис, на језик који штампач разуме. Једна таква компонента је бесплатни програм ПЦЛРеадер. Компанија PageTecx захтева од корисника да се региструје како би добио електронску пошту са адресом за преузимање програма. Програм се инсталира стандардно, као било која Windovvs апликација. Након инсталације потребно је подесити штампу за програм Reflection (Кобис терминал). Кликом на ставку менија File -> Print setup… отвара се дијалог за подешавање штампе из терминала. Пошто штампач не разуме команде које добија од Кобис система сачуваћемо команде у фајл, како бисмо их касније превели. То се постиже избором опције Print to file, као што је приказано на следећој слици.
Такође, потребно је унети у поље Print outnyt to путању до фајла који ће чувати ПЦЛ наредбе. Иако није неопходо, пожељно је да екстензија фајла буде pcl. Извештаји се штампају на исти начин из терминала као и пре подешавања али с разликом да се материјал не шаље штампачу већ бива сачуван у фајлу stampa.pcl. Треба обратити пажњу да свака следећа штампа преписује садржај назначеног фајла, на шта се добија благовремено упозорење од програма. Ако је инсталиран програм PCLReader довољан је двоструки клик на датотеку са pcl екстензијом да би се приказао њен садржај.
Активирањем команде из менија програма PCLReader, Preferences-> Convert preferences, отвара се дијалог за подешавање начина на који се странице конвертују. Најважнија подешавања су она која се добијају кликом на дугме Front Panel Settings. Ту је могуће изменити подразумеване ПЦЛ поставке које одређују величину странице, оријентацију, фонт и друге. При штампању Кобис статистике у Библиотеци у Јагодини примећено је да ни једна од стандардних величина странице не функционише исправно, па је изабрана нестандардна величина од 8.27 x 11.80 инча. Такође, код статистике се појавио проблем неисправног приказа свих страница сем прве. Штампање инвентарне књиге је прошло без икаквих проблема. Проблем је решен конверзијом документа у пдф формат. Конверизија у пдф формат може бити корисна чак и ако поседујете ПЦЛ штампач јер омогућава архивирање докумената за каснију штампу или преглед.
Поступак конверзије је једноставан, потребно је да изаберете фајл, унесете назив излазног фајла (у примеру је то статистика.пдф), изаберете тип из падајуће листе (ПДФ – Растер) и на крају кликнете на дугме –>Convert –>. Конвертовани документ се може прегледати и штампати популарним програмом Adobe Reader.