Проф. др Мирослав Радовановић је објавио преко 200 научних и стручних радова у више од 30 часописа и зборника у земљи и иностранству. Поштујући жељу проф. Радовановића, његова супруга Мила Радовановић поклонила је Народној библиотеци у Јагодини све културне вредности које су га у његовом дому за живота окруживале. То је, пре свега његова лична библиотека, његови ормани, писаћи сто. У личној библиотеци проф. др Мирослава Радовановића преовлађују публикације из области филозофије, психологије, а заступљене су и књиге из историје, историје уметности, менаџмента, као и велики број енциклопедија, речника, лексикона, и стручних часописа.
Мирослав Радовановић (1936-2001) је био професор Филозофског факултета за предмет Социологија рада. Усавршавао се у Великој Британији и Холандији и учествовао у раду више истраживачких комитета Међународних удружења за социологију. Био је активан у низу секција Социолошког друштва Србије и Југославије. Основао је и више година уређивао Социолошки билтен.
Највише је књига на српском, затим на руском, енглеском, нешто мање на другим језицима. На маргинама тих књига налазе се бројни, руком исписани записи о томе ко је када и коме поклонио одређену књигу, често чак и коректорске и лекторске интервенције. Ту су, такође, и подвучени делови, као и одређена размишљања која су власници књига бележили на њима. Ова литература је корисницима доступна у читаоници наше библиотеке. Посебну драж представља чињеница да личну библиотеку, и радни простор користе, како запослени у библиотеци, тако и њихови корисници.
Лична библиотека чува се у застакљеним орманима. Стручни третман легата спроводи се у више фаза: физичка обрада, сређивање по формалним групама, електронска обрада и формирање базе, смештај, чување и давање на коришћење. У плану библиотеке је и научно истраживачки пројекат, израде каталога, приређивање изложби и други облици презентације.
Када је реч о легатима, додатни квалитет је њихов специфичан идентитет као и веза са личношћу дародавца. Легати у већини случајева превазилазе локални значај и могу, уз одговарајући друштвени и економски третман, да прерасту у значајан сегмент туристичке понуде и тако допринесу добробити целокупног друштва, а такође и пруже финансијско опрадвање свог постојања.