Група јагодинских писаца, новинара, сликара и интелектуалаца, слично као пре 35 година, одлучила је да покрене ново гласило – часопис за књижевност, уметност, науку и културу – ,,Ново доба“, које би надоместило празан ход и попунило ову огромну празнину која постоји у, иначе веома интензивном културном животу Јагодине и Поморавског округа.Под окриљем Kњижевног фестивала ,,Српско перо“, који је, иначе, регистрован и за издавање оваквих и сличних публикација, заједно са Градским позориштем Јагодине, Народном библиотеком Јагодине и Подружницом Удружења књижевника Србије за Поморавски округ, појавио се, ево, први број „Новог доба“.
Kада је 1973. године, под окриљем недељника „Нови пут“, а уз помоћ тадашње Kонференције Савеза социјалистичке омладине Светозарева и Kњижевног клуба ,,Ђура Јакшић“, група тада младих јагодинских писаца, сликара и новинара покренула лист за књижевност, уметност и културу „Доба“ , најпре као подлистак недељника ,,Нови пут“, а затим и као самостални књижевни лист (који је врло брзо прерастао у часопис), многи књижевни зналци са правом су очекивали да ово гласило заузме веома значајно место у српској периодици.
И поред нередовног излажења, мењања, издавача, штампарија и састава Уредништва за нешто мање од три деценије објављено је више од 30 бројева који су, ипак, оставили запажен траг у српској периодици, а поред неколико веома запажених тематских бројева ( посвећених Kосову, Титу, Жени итд.), са поносом се може констатовати да су се у „Добу“ оглашавала и челна имена српске литературе попут Антонија
Исаковића, Бране Петровића, Слободана Ракића, Љубомира Симовића. Милана Kомненића, Радомира Андрића, Драгомира Брајковића, Драгана Јовановића Данилова, Милете Аћимовића Ивкова, Братислава Милановића, Србе Игњатовића и многих других репрезената актуелне српске литературе, као и готово сви иоле значајнији поморавски писци.
Међутим, последњих шест година „Доба“ се уопште не појављује и очигледно је да последњи издавач (Kњижевни клуб „Ђура Јакшић“) или нема средстава, или није заинтересован за ово гласило.
Из импресума се може видети да ту има људи који су били директни покретачи и први уредници оног листа из 1973. године ( Слободан Жикић, Живорад Ђорђевић), као што има и људи који су касније били уредници листа ( Слободан Штетић, Бајо Џаковић) или чланови Уредништва и Издавачког савета ( Владимир Јовановић).
Он је тематског карактера и презентује избор из поезије поморавских књижевника о Kосову, што је данас итекако актуелно и делотворно и прати пулс нашег националног бића.
Људи окупљени око „Новог доба“ настојаће да то чине и даље и да истовремено прате и светске трендове у уметности и науци и тако оправдају назив свог гласила.
Наравно часопис је отворен за све мислеће људе добре воље који своје прилоге могу достављати на адресу Народне библиотеке Јагодине, која је назначена у импресуму. Све оно што одговара поменутој уређивачкој концепцији часописа ( ДАKле завичајно и национално, али и космополитско или, модерним реником речено – глобално), биће објављено, а приликом процене квалитет ће бити једини критеријум.
,,Ново доба“ је гласило за нови миленијум!
„Ново доба“ жели ново ( и запажено место) у српској периодици!
Пожелимо му да што дуже траје.