У ЈАГОДИНИ ОДРЖАН 24. КЊИЖЕВНИ ФЕСТИВАЛ ,,СРПСКО ПЕРО“ – ПЕРО ЗЕМЉЕ И НЕБА

У Јагодини, у Народној библиотеци, је током протеклог викенда одржан 24. књижевни фестивал ,,Српско перо“, манифестација која ужива велики углед и популарност међу младим (и не само младим) српским писцима и сматра се једном од најпознатијих културних манифестација које се одржавају на подручју Поморавског округа.

ВИДОВДАНСКО ВЕЧЕ“ – ТРАДИЦИЈА

Прве фестивалске вечери све присутне поздравила је Снежана Вулић, библиотекар Одељења за популаризацију књиге Народне библиотеке Јагодине, најавила комплетан програм 24. књижевног фестивала и позвала мр Сретка Дивљана, академског сликара, књижевника, редитеља и декана Педагошког факултета у Јагодини да Фестивал прогласи отвореним.

У својој надахнутој беседи Дивљан се присетио дана када је Фестивал пре пуне 24 године и основан и нагласио да је тадашње ,,Мајско Перо“ (тадашњи зцанични назив Фестивала) било прави цвет младости, нектар који је окупљао писце свих стилова и једини их жанровски, нити по било чему другом, није ограничавао.

Песник је човек који шаље поруке свету и песници су генијалци и једини људи на свету који могу сваком да кажу оно што мисле. Ми смо зато срећни што имамо једно мудро, али и оштро перо, које се и радује и тугује и део је бића свих нас – рекао је Дивљан и потом цитирао познате стихове легендарног јагодинског песника Драгана Глигоријевића – Јаре Лабуда:

 ,,Много сам Сунце на тебе љут
 много сам Сунце због тебе плако
 Зато што личиш на дукат жут
 Зато што нећу да сијаш тако."

Бајо Џаковић, књижевник, новинар и председник Извршног одбора Фестивала, подсетио је да је Дивљан био међу оснивачима Фестивала и један од креатора књижевног посела ,,Од Ђуре до Мајског пера“ које се неколико година одржавало у оквиру Фестивала, док се последњих деценију и по одржава традиционално ,,Видовданско вече“ у спомен на Видовдан који је ,како је Џаковић рекао, круцијална вододелница у колективној свести српског народа и то ће заувек и остати.

Своје стихове, превасходно духовне и националне акцентуације, потом су казивали писци са подручја Поморавског округа: Мирјана Антић, Милорад Радуновић, Ђорђе Петковић, Миле Лазаревић, Бисенија Илић, Миомир Лакићевић, Војислав Трумпић, Душан Бунић, Александра Пејић, Борисав Бора Благојевић, Душан Аничић, Слободан Ивановић, Предраг Пеца Стефановић, Радивоје Миладиновић Пацко, Бајо Џаковић и Слободан Жикић.

На крају прве фестивалске вечери Бајо Џаковић је образложио одлуку жирија Подружнице УКС-а за Поморавски округ (Слободан Жикић, Мирослав Димитријевић и Бајо Џаковић) за доделу књижевне награде ,,Поморавски Орфеј“ Селимиру В. Милосављевићу, књижевнику из Јагодине за књигу песама ,,Непролазни“.

ФИНАЛНО ВЕЧЕ

Наредног дана проглашени су победници ове традиционалне манифестације, који су се том приликом и представили – а потом су им уручене награде и признања.

У конкуренцији више од 150 аутора из свих крајева Србије, али и Црне Горе, Републике Српске, Пољске и Енглеске, који су на конкурс послали преко 400 песама, прича, есеја, драмских текстова, огледа, међужанровских остварења стручни жири (Миљурко Вукадиновић, Слободан Жикић и Бајо Џаковић) једногласно је одлучио да награду ,,Српско перо 2009″ додели Данијели С. Богојевић из Ваљева за кратку прозу под насловом ,,Неважни сусрети“, док је награда часописа ,,Акт“ за најавангарднију поезију на Фестивалу припала Александру Миланковићу из Београда.

У име жирија веома занимљиво је говорио председник жирија Миљурко Вукадиновић који је истакао да данас појам млади писци има сасвим другачију конотацију него раније, пошто је реч о младићима и девојкама који, поред неопходног талента, презентирају и завидно књижевно (и опште) образовање.

Овај Фестивал, рекао је Вукадиновић, окупља најдаровитије писце који стварају на српском језику и има изузетно позитивну мисију у српској књижевности. Овогодишњи конкурс карактерише импресиван квалитет, а посебно велики број изузетно квалитетних кратких прича – по чему ће посебно остати упамћен.

Потом је одржан књижевни портрет посвећен Драгомиру Брајковићу, књижевнику из Београду, лауреату овогодишњег ,,Златног Орфеја“ који се додељује ,,за свевремени печат и трајно присусутво у српској културној баштини“.

Брајковић се умном, есејистички акцентираном беседом захвалио на награди и честитао млађим колегама на завидном степену књижевне остварености њихових дела. Потом је указао на изузетан значај и улогу јагодинског књижевног фестивала и констатовао да нас у иностранству углавном разазнају по разним облицима уметности и спорта – те да би требало у такве делатности далеко више да се улаже.

Онда је Брајковић прочитао неколико песама из помињане књиге ,,Крвава свадба у Брзави“, ,,Нових и одабраних песама“ и књиге ,,Песме у песми“, а на крају те друге фестивалске вечери Бајо Џаковић, председник Извршног одбора Фестивала уручио му је награду ,,Златни Орфеј“.

ПРОМОЦИЈЕ

Треће фестивалске вечери јавности су представљене две нове књиге два позната ћупријска песника – ,,Оцветали песмовези“ Борисава Боре Благојевића и ,,Глосање“ Радивоја Миладиновића Пацка.

О првој књизи говорио је Миле Лазаревић, књижевник и новинар из Ћуприје, а о другој његов колега из Јагодине Бајо Џаковић.

Обојица су истакла велику посвећеност поезији ова два велика маштара, позитиван однос према традицији, лиризам и рефлексивност и констатовали да се у Ћуприји данас одвија веома интензиван књижевни живот свакако захваљујући и напорима ова два истакнута песника, који су, иначе, дугогодишњи чланови Удружења књижевника Србије, као и других књижевних асоцијација.

Представљање њихових књига, из којих су сами говорили стихове, изазвало је прилично интересовање међу њиховим колегама са подручја Поморавског округа, као и љубитеља поезије – тако да је овогодишњи, 24. по реду, књижевни фестивал ,,Српско перо“ окончан на веома ефектан начин.

Н. П.