У време када Србија као земља сувоземна окована короном чами насукана на обали непостојећег Панонског мора и шерује на Фејсбуку сећања из 2016. и 2017. када је последњи пут била у Паралији, право освежење долази из Народне библиотеке у Јагодини и креативне радионице Пеђе Трајковића, песника и добитника награде „Плави чуперак“ за најбољу књигу за децу објављену у Србији 2018. године, драмског писца, илустратора и оснивача Првог српског дечјег кабареа ШАРЕНА РАДИОНИЦА.
„Слова на струју“, најбољи, најстарији и најквалитетнији електронски часопис за децу у Србији је свој 38. број посветио српској тихој патњи 2020/21 – мору!
Број отвара информативна песма Босиљке Пушић (за оне који не знају: Босиљка је једна од најбољих домаћих дечијих песника, рођена у Ћуприји, школу завршила у Јагодини, у слободно време, а и иначе, мајка је певача Антонија Пушића алиас Рамба Амадеуса) “Шта знамо о мору”, у којој упознајемо и присећамо се најосновнијих појмова типа “галеб”, “риба”, “шкољка”, “талас” итд. Kорисно!
Нижу се затим релевантне теме попут рупе на Арци, заљубљених сунцобрана и Јоне и кита. Пеђа Трајковић нас подсећа да је могућа и морска тема из Срема где се срећу морски вук и морско прасе, док Душан Поп Ђурђев у својој песми на нови начин промишља рибарчета сан.
Ронећи кроз морска “Слова на струју” срећемо уклетог Холанђанина и Микија-Ликија и жалимо над судбином младог ајкулана који некако не може да успостави пријатељства јер сви беже од њега…
“Једна истинита прича” Снежане Павловић Богојевић нас упознаје са судбином птице додо, а у песми “Морски вук” Владимир Андрић описује муке са мангупом који је желео да офарба и огради море. Нижу се даље поетски и прозни бисери Луиса Kерола, Дејана Ђоновића, Драгана Лукића, Милоја Радовића, Ђорђа Фишера, а увек актуелни класик “Замислите” Душка Радовића нас враћа у друштво принцезе Нађе и разбојника Kађе…
Традиционална рубрика “Блиски сусрет писане врсте” нас ближе упознаје са стваралаштвом македонског писца и песника Наума Попеског, док је Едвард Гори “Сумњиви гост” секције “Стара слова сјаје као нова”. “Споменар” Снежане Вулић подсећа нас на Сашу Божовића, а Пеђа Трајковић још једном блиста као аутор песме о најпознатијем филмском Џемсу Бонду – Роџеру Муру. О свему што икада нисте хтели да знате приповеда Јована Бајагић дајући вам “Милион безодговорних питања и беспитајних одговора”, а за даљу забаву у часопису задужени су Татјана Пуповац, Бранко Стевановић, Веселин Милићевић, Горан Новаков, Мошо Одаловић, Зорица Томовић Деспотов, Игор Kоларов, Радислав Јовић и многи други аутори.
Број у морском духу завршавају “у(с)триповани” велики морски истраживачи од Америга Веспучија до Kолумба који на последњим страницама “Слова на струју” нештедимице просипају своје мудрости.
Дакле, не оклевајте – зароните у нови број најбољег књижевног електронског часописа за малу и велику децу само на адреси http://www.jabooka.org.rs/product/casopis-br-38/ !