Naš Čika Peđa

U petak, 14.juna 2013. obeleženo je 35 godina umetničkog rada i stvaranja Predraga Peđe Trajkovića TAJNA NACRTANE OVCE.  Rekli su o njemu: „Nemerljivo je sve naspram detinjstva. Ostati zauvek dete može se samo stvaralštvom za decu…Umeti prožimati kroz pesmu, dramu, ilustraciju mogu samo retki. Bog je darovao Peđu Trajkovića sa sve tri umetničke forme i zaključao ga u čarobni svet detinjstva. Učiti od njega je privilegija. Biti njegov prijatelj je čast. Sarđivati sa njim je radovanje. Sve prisutan je u stvaralaštvu za decu, ukrasio je mnoge antologije svojim pesništvom, ilustrovao knjige velikana književnosti za decu…Peđa Trajković je retkost koja postoji u našim malim životima i čini ih velikim i zanimljivim…“

Tode Nikoletić, pesnik

„Možemo ga zvati Univerzalni Peđa, što znači da je višestruki majstor, dobar, bolji i najbolji u svemu što radi. Takmiči se sam sa sobom, ne sa drugima. Duhovit, uvek na dohvat ruke, kao instrument jednom za svagda naštimovan da sanja nepostojeće, i u snove pretvara postojeće svetove! A preziva se Trajković, što znači da će trajati dok je snovite dece u ljudima i dok je maštovitih ljudi u deci! “

U to ime, dragi Peđa, srećan jubilej. Ljubivoje Ršumović

„Za ljude raznolikih umeća, naglašenog dara i stvaralačkog žara – kakav je i Peđa Trajković – iz rudnika jezičke rude izdvajam reč mnogosvećnjak ! Svetluca starinskom pozlatom, a sama sebi dovoljna kao ukrasna rečenica, povelja, orden… U njegovom, da rečem, „zaturenom slučaju“, javlja mi se redovno i jedna bolna, neprijatna promisao. Nije li Peđa zemljodelatnik na surovom kolektivnom imanju, gde oni davni, nakostrešeni komesari i činovnici novijih vremena ne upisuju precizno njegovu prebačenu normu i trudove?! Nije li Peđa krtica, a krtičina radna površina je negde ispod, pa i ne primećujemo čitava brda ukrašenih knjiga, dečjih listova, diploma, plaketa, plakata… do slovotvorenja na struju.“

Mošo Odalović, pesnik

„… Ove godine slavi 35. godišnjicu svog umetničkog rada. po meni univerzalan je autor, talentovan na mnogim područjima, vrstan, a pre svega-svoj. On je ON, neponovljiv, u neprekidnom traženju nekih novih izazova, izazivajući pri tom, kod nas, koji ga „gledamo“ i čuđenje i odobravanje i divljenje a i -radost! Tako i ja želim, nadam se da će mi se želje ostvariti, da ga kod nas, u Sloveniju „dovedem“ da i ovde, barem ilustracijama, prodrma malo prostor, unese svežinu, a pre svega lakoću i radost…“

Uroš Vošnjak, pisac,

„U delu Peđe Trajkovića prepliću se literarni i likovni izraz, bojeći poetske slike jarkim bojama sa obiljem karikaturalnih detalja izrazito lirskog naboja, punog vedrog duha. Grotesknost ilustracija i toplina reči upotpunjuju se i istovremeno neutrališu, te je tako isključena svaka mogućnost da jedno drugo zasene i stave u podređen položaj. U svemu tome prisustvo autora je nenametljivo, jer on deluje iz drugog plana, iz senke, puštajući na taj način da delo govori samo o sebi. No preterana skomnost ne mora uvek biti i vrlina, pogotovo u vremenu agresivnog marketinškog terora nad čulima i dobrim ukusom mladih čitalaca. Zbog toga je i stvaralaštvo Peđe Trajkovića ostalo nekako u senci, dostupno užem krugu ljubitelja lepe reči, te tako nije izborilo zasluženo mesto u srpskoj književnosti za decu. Možda je ovaj jubilej, tri i po decenije umetničkog rada, prilika da se ta nepravda ispravi.“

Pop D. Đurđev, pesnik

„Čika Peđa, čovek dečije duše, pisac zabavnih, luckastih i poučnih dramskih komada, šašavi ilustrator pun duha i vrcavog šarma, prijatelj koji nikada ne zaboravlja praznike, galantni gospodin iz stare škole, više Don a manje Kihot, boem po opredeljenju, autor fenomenalne sentence „ Bog im dao malo stvari da im sreću ne pokvari“, jednom rečju genije, iako to nikada ne bi priznao. Neka ga dobar vetar nosi tamo gde je naumio i da u svojoj „Šarenoj radionici“ konačno izmajstoriše neki bolji svet za nas ljude, ne pitam šta košta.“

Aleksandra Lukić, pesnikinja

I da ne zaboravimo: 41 objavljena knjiga, što za decu, što za odrasle, i još nekoliko elektronskih i nekoliko zajedničkih sa drugim piscima,par stotina ilustrovanih knjiga svojim kolegama širom Balkana
11 samostalnih izložbi i na desetine kolektivnih,  autor  velikog broja drama, od kojih je 20 postavljeno na pozorišne scene Srbije, Crne Gore i Republike Srpske. Autor je i nekoliko radio drama i manjih dramskih formi.
Upriličio je i iscrtao antologiju najlepših srpskih pesama za decu „ Od Zmaja do beskraja“.Uređivao je i književne časopise za decu jagodinski „Gorocvet“ i „ Riznicu“ iz Banjaluke, a sada to uspešno radi sa prvim elektronskim književnim časopisom za decu i mlade „Slova na struju“.Igra i čarolija zvana Šarena radionica.

„Već 35 godina Peđa izmišlja svet. Pravi ga od pesama i boja i izvodi ga na pozornice osnovne stvarnosti, da ispriča sebe, da se brani i bije,da osvaja i nadahnjuje. Odeva ga u knjige, muziku, radio, slike. Svetu je uvek potreban neko da ga nauči kako da preživi sebe i dokopa se tajni detinjstva. Uvek mu je potreban Peđa Trajković.“