Jagodinske poljoprivredne biblioteke – IFLE

Jedan od najvažnijih događaja u svetkoj bibliotečkoj javnosti je Generalna konferencija i skupština IFLE (Međunarodna federacija bibliotečkih asocijacija i institucija), koja se svake godine održava u nekoj od zamalja sveta koja ima razvijen bibliotečko-informacioni sistem. S obzirom da je prthodne godine, 78. IFLA Konferencija održana u Evropi, u Helsinkiju, Finska, ove godine je domaćin 79. IFLA Konferencije bio Singapur, država-grad u južnom delu Azije. Kongres je trajao od 17-23. avgusta i na njemu je učestvovalo više od 3.000 bibliotečkih radnika iz celog sveta (bibliotekari, profesori sa fakulteta, predstavnici bibliotečih asocijacija i institucija, direktori nacionalnih i drugih biblioteka, delegati, izlagači i učesnici na ukupno 223 sesije, predstavnici vlada mnogih zemalja, predstavnici biznisa…). Tema ovogodišnje IFLA Konferencije je bila: Biblioteke budućnosti: beskonačne mogućnosti.

Projekat razvoja mreža seoskih poljoprivrednih biblioteka (AgroLib Ja) jagodinske Narodne biblioteke bio je više puta predstavljan i pominjan na 79. IFLA Kongresu. Takođe, izazvao je veliku pažnju slušalaca na sesiji Marketing i menandzment, kao i veliku pažnju delegata i posetilaca poster sesije.

Na 86. sesiji Menedzment i marketing: Marketing bez mnogo ulaganja (jeftin marketing) – Marketing on a shoe string, Suzana Tanasijević, biliotekarka jagodinske Narodne biblioteke, je predstavila rad „Novi model bibliotečkog marketinga za poljoprivrednike i promocija kreativnosti u akciji“. Slušaoce ove sesije je naročito interesovalo kako je jagodinska biblioteka uspela da privuče poljoprivrednike da dođu u biblioteku i kakva je saradnja biblioteke sa vlastima.

Na poster sesijama 104 i 135, Vesna Crnković, direktorka i Jelena Rajić, bibliotekarka jagodinske Narodne biblioteke su promovisale poster „Projekat AgroLib Ja – podsticanje saradnje biblioteke i lokalne zajednice“. Poster je izazvao veliko interesovanje delegata, bibliotekara i predstavnika vlada iz celog sveta. Mnogi bibliotekari, ne samo iz zemalja u tranziciji već i iz razvijenih zemalja su navodili problemime bibliotečko-informacionog sistema u ruralnim područjima u svojim zemaljama i tražili su promotivni materijal, kako bi primer dobre prakse jagodinske Narodne biblioteke preneli i širili u svojoj lokalanoj zajednici. Takođe, predstavnici ministarstava i vlasti iz mnogih zemalja sveta, su bili zainteresovani za kontakt sa predstavnikom jagodinske Biblioteke, kako bi se bolje upoznali sa AgroLib servisom i eventualnom primenom ovog modela prilagođenog potrebama lokalne zajednice.

UGNE LIPEIKAITE, istraživački konsultant (EIFL, Rome, Italy) je na 141 sesiji Obrazovanje i obuka za poljoprivredne biblioteke i informacione stručnjake: međunarodna perspektiva, predstavila rad „Poljoprivreda, biblioteke i humani razvoj: studije slučaja u Evropi, Africi i Latinskoj Americi“ pri čemu je govorila o poljoprivrednim projektima koje je finansirala EIFL (Elektronske informacije za biblioteke). Projekt seoskih poljoprivrednih biblioteka jagodinske Narodne biblioteke je istakla kao odličan projekat.

Vilma Jovanova, viši bibliotekar iz Univerzitetske i Narodne biblioteke „Goce Delčev“ u Štipu, Makedonija na 141 sesiji Obrazovanje i obuka za poljoprivredne biblioteke i informacione stručnjake: međunarodna perspektiva, prilikom predstavljanja rada „Infobus biblioteka na točkovima – biblioteka po volji poljoprivrednika“, je govorila o saradnji sa jagodinskom Narodnom bibliotekom prilikom repliciranja projekta AgroLib Ja i prilagođavanja servisa za poljoprivrednike svojoj loklanoj zajednici.

Organizacije iz Amerike, Beyond Access je pozvala na pilot radionicu bibliotečke profesionalce zainteresovane za jačanje odnosa i usluga sa međunarodnim partnerima. Radionicu su vodili Zola Maddison iz Fondacije Bila i Melinde Gejts, Susan Schnuer sa Univerziteta u Ilinoisu, i Ari Katz iz IREX-a ( International Research and Exchanges Board – Međunarodni odbor za istraživanja i razmenu). Prilikom svog izlaganja o organizaciji Beyond Access koja je posvećena ideji da moderne javne biblioteke mogu da pomognu ekonomski i društvni razvoj zajednice, Ari Katz, direktor Beyond Access-a je istakao jagodinsku Narodnu biblioteku, kao primer biblioteke koja je kroz projekat AgroLib Ja napustila tradicionalni model rada i ostvarila odlične rezultate u oblasti: ekonomski razvoj. Naime, javne biblioteke u saradnji sa vladama i nevladinim organizacijama, po mišljenju programskog tima Beyond Access-a, mogu da doprinesu razvoju zajedice u oblastima, kao što su: ekonomski razvoj, zdravstvo, digitalna inkluzija, obrazovanje i učešće građana.

Krajem prošle godine organizacija Beyond Access je raspisala konkurs za biblioteke u zemljama u tranziciji, koje će, kao primer dobre prakse biti izdvojene na njihovoj novoj mapi. Jagodinska Narodna biblioteka je konkurisala za ovo „počasno mesto“. Organizacija Beyond Access je prvi put na IFLI u svoj propagandni materijal uvrstila novu mapu bibliteka u svetu, na kojoj je izdvojena i jagodinska Narodna biblioteka kao jedna od 10 biblioteka, primer najbolje prakse u zemljama u tranziciji, kako biblioteka doprinosi razvoju zajednice.

Planiranje strategije razvoja bibliotečko-informacione delatnosti, širenje znanja, iskustava, kao i inicijativa bibliotečkih stručnjaka, bibliotečkih organizacija i institucija, bibliotekara i finansijera da razvoj biblioteka izađe iz tradicionalnog okvira i da biblioteke budućnosti budu biblioteke beskonačnih mogućnosti biće nastavljena na 80. Generalnj konferencija i skupština IFLE 2014, koja će biti održana u Lionu, Francuska, od 16-22. avgusta. Tema Konferencije u Lionu će biti: Snažna biblioteka, snažna zajednica.