U Jagodini, u Narodnoj biblioteci, je tokom proteklog vikenda održan 24. književni festival ,,Srpsko pero“, manifestacija koja uživa veliki ugled i popularnost među mladim (i ne samo mladim) srpskim piscima i smatra se jednom od najpoznatijih kulturnih manifestacija koje se održavaju na području Pomoravskog okruga.
VIDOVDANSKO VEČE“ – TRADICIJA
Prve festivalske večeri sve prisutne pozdravila je Snežana Vulić, bibliotekar Odeljenja za popularizaciju knjige Narodne biblioteke Jagodine, najavila kompletan program 24. književnog festivala i pozvala mr Sretka Divljana, akademskog slikara, književnika, reditelja i dekana Pedagoškog fakulteta u Jagodini da Festival proglasi otvorenim.
U svojoj nadahnutoj besedi Divljan se prisetio dana kada je Festival pre pune 24 godine i osnovan i naglasio da je tadašnje ,,Majsko Pero“ (tadašnji zcanični naziv Festivala) bilo pravi cvet mladosti, nektar koji je okupljao pisce svih stilova i jedini ih žanrovski, niti po bilo čemu drugom, nije ograničavao.
Pesnik je čovek koji šalje poruke svetu i pesnici su genijalci i jedini ljudi na svetu koji mogu svakom da kažu ono što misle. Mi smo zato srećni što imamo jedno mudro, ali i oštro pero, koje se i raduje i tuguje i deo je bića svih nas – rekao je Divljan i potom citirao poznate stihove legendarnog jagodinskog pesnika Dragana Gligorijevića – Jare Labuda:
,,Mnogo sam Sunce na tebe ljut mnogo sam Sunce zbog tebe plako Zato što ličiš na dukat žut Zato što neću da sijaš tako."
Bajo Džaković, književnik, novinar i predsednik Izvršnog odbora Festivala, podsetio je da je Divljan bio među osnivačima Festivala i jedan od kreatora književnog posela ,,Od Đure do Majskog pera“ koje se nekoliko godina održavalo u okviru Festivala, dok se poslednjih deceniju i po održava tradicionalno ,,Vidovdansko veče“ u spomen na Vidovdan koji je ,kako je Džaković rekao, krucijalna vododelnica u kolektivnoj svesti srpskog naroda i to će zauvek i ostati.
Svoje stihove, prevashodno duhovne i nacionalne akcentuacije, potom su kazivali pisci sa područja Pomoravskog okruga: Mirjana Antić, Milorad Radunović, Đorđe Petković, Mile Lazarević, Bisenija Ilić, Miomir Lakićević, Vojislav Trumpić, Dušan Bunić, Aleksandra Pejić, Borisav Bora Blagojević, Dušan Aničić, Slobodan Ivanović, Predrag Peca Stefanović, Radivoje Miladinović Packo, Bajo Džaković i Slobodan Žikić.
Na kraju prve festivalske večeri Bajo Džaković je obrazložio odluku žirija Podružnice UKS-a za Pomoravski okrug (Slobodan Žikić, Miroslav Dimitrijević i Bajo Džaković) za dodelu književne nagrade ,,Pomoravski Orfej“ Selimiru V. Milosavljeviću, književniku iz Jagodine za knjigu pesama ,,Neprolazni“.
FINALNO VEČE
Narednog dana proglašeni su pobednici ove tradicionalne manifestacije, koji su se tom prilikom i predstavili – a potom su im uručene nagrade i priznanja.
U konkurenciji više od 150 autora iz svih krajeva Srbije, ali i Crne Gore, Republike Srpske, Poljske i Engleske, koji su na konkurs poslali preko 400 pesama, priča, eseja, dramskih tekstova, ogleda, međužanrovskih ostvarenja stručni žiri (Miljurko Vukadinović, Slobodan Žikić i Bajo Džaković) jednoglasno je odlučio da nagradu ,,Srpsko pero 2009″ dodeli Danijeli S. Bogojević iz Valjeva za kratku prozu pod naslovom ,,Nevažni susreti“, dok je nagrada časopisa ,,Akt“ za najavangardniju poeziju na Festivalu pripala Aleksandru Milankoviću iz Beograda.
U ime žirija veoma zanimljivo je govorio predsednik žirija Miljurko Vukadinović koji je istakao da danas pojam mladi pisci ima sasvim drugačiju konotaciju nego ranije, pošto je reč o mladićima i devojkama koji, pored neophodnog talenta, prezentiraju i zavidno književno (i opšte) obrazovanje.
Ovaj Festival, rekao je Vukadinović, okuplja najdarovitije pisce koji stvaraju na srpskom jeziku i ima izuzetno pozitivnu misiju u srpskoj književnosti. Ovogodišnji konkurs karakteriše impresivan kvalitet, a posebno veliki broj izuzetno kvalitetnih kratkih priča – po čemu će posebno ostati upamćen.
Potom je održan književni portret posvećen Dragomiru Brajkoviću, književniku iz Beogradu, laureatu ovogodišnjeg ,,Zlatnog Orfeja“ koji se dodeljuje ,,za svevremeni pečat i trajno prisusutvo u srpskoj kulturnoj baštini“.
Brajković se umnom, esejistički akcentiranom besedom zahvalio na nagradi i čestitao mlađim kolegama na zavidnom stepenu književne ostvarenosti njihovih dela. Potom je ukazao na izuzetan značaj i ulogu jagodinskog književnog festivala i konstatovao da nas u inostranstvu uglavnom razaznaju po raznim oblicima umetnosti i sporta – te da bi trebalo u takve delatnosti daleko više da se ulaže.
Onda je Brajković pročitao nekoliko pesama iz pominjane knjige ,,Krvava svadba u Brzavi“, ,,Novih i odabranih pesama“ i knjige ,,Pesme u pesmi“, a na kraju te druge festivalske večeri Bajo Džaković, predsednik Izvršnog odbora Festivala uručio mu je nagradu ,,Zlatni Orfej“.
PROMOCIJE
Treće festivalske večeri javnosti su predstavljene dve nove knjige dva poznata ćuprijska pesnika – ,,Ocvetali pesmovezi“ Borisava Bore Blagojevića i ,,Glosanje“ Radivoja Miladinovića Packa.
O prvoj knjizi govorio je Mile Lazarević, književnik i novinar iz Ćuprije, a o drugoj njegov kolega iz Jagodine Bajo Džaković.
Obojica su istakla veliku posvećenost poeziji ova dva velika maštara, pozitivan odnos prema tradiciji, lirizam i refleksivnost i konstatovali da se u Ćupriji danas odvija veoma intenzivan književni život svakako zahvaljujući i naporima ova dva istaknuta pesnika, koji su, inače, dugogodišnji članovi Udruženja književnika Srbije, kao i drugih književnih asocijacija.
Predstavljanje njihovih knjiga, iz kojih su sami govorili stihove, izazvalo je prilično interesovanje među njihovim kolegama sa područja Pomoravskog okruga, kao i ljubitelja poezije – tako da je ovogodišnji, 24. po redu, književni festival ,,Srpsko pero“ okončan na veoma efektan način.
N. P.