Predavanje o brzorastućem drvetu poreklom iz Kine, izazvalo je veliko interesovanje poljoprivrednika i svih onih koji bi želeli da pokrenu biznis. U punim salama knjižnica u Bunaru i Bagrdanu, kao i u punoj sali gradske Narodne biblioteke, o paulovniji koja ima veliku mogućnost upotrebe, a samim tim i zarade za uzgajivača, govorio je Rade Damjanović, diplomirani inženjer hortikulture iz Jagodine.
ŠTA JE PAULOVNIJA ?
To je listopadno drvo poreklom iz Kine, koje se odlikuje izuzetno brzim rastom,
kvalitetom drvne građe, ogromnim listovima i prelepim cvetovima, kao i 100 %-nom korisnošću. List raste do 70 cm u prečniku, samo drvo i do 20 m u visinu, a cvet je grozdast, roze do lila boje sa divnim mirisom.
MOGUĆNOST UPOTREBE SU MNOGOBROJNE :
– Kao ogrevno drvo može se seći svake četvrte godine. Ima istu kaloričnu vrednost kao i mrki ugalj, ali mu je emisija štetnih gasova jednaka 0. od 1m3 drveta, ostaje samo ½ kg pepela. Zato se koristi i za brikete i izradu peleta.
– Kao industrijska građa je veoma zahvalno iz više razloga : seče se već posle 7-8 godina i
daje do 1m3 građe po stablu. Meko je, lako za obradu, lako se suši prirodnim putem, a zatim ne prima vlagu. Ima lakoću lipe, a čvrstinu bukve. Koristi se za izradu nameštaja, muzičkih instrumenata, dasaka za jedrenje, delove aviona i brodova, igračaka, lamperije i brodskog poda koji mogu da kisnu, za izradu sauna …….
– Kao hortikulturna vrsta, za sadnju u dvorištima, parkovima ( zbog hlada koji daju njeni
ogromni listovi i zbog atraktivnog i mirisnog cveta), ali služi i kao vetrobanski, zaštitni pojas.
– List je ogroman, koristi se u biomasi za izradu peleta, ali i za ishranu stoke, jer ima veći % azota od deteline.
– Uzgaja se i kao medonosna kultura, cveta obilno, 20-tak dana pre bagrema, cvetovi su puni nektara, a med dobijen od njih je izuzetnog kvaliteta.
PLANTAŽA – UZGAJANJE
Najvažnije je reći da ova biljka u prve dve godine razvoja, traži redovno navodnjavanje.
Već prve godine može da poraste i do 3,5m u visinu. Ako želite industrijsku građu, sadi se na razmaku 4 X 5 m, i seče se već posle 7-8 godina kada dostiže visinu stabla oko 18-20 m
a prečnik stabla oko 40 cm.
Za ogrevno drvo, sadi se na razmaku 2 X 3m, i seče se već za 4 godine.
Ako se Paulownia koristi za biomasu ( peleti ili briketi ), sadi se na 1 X 1 m i seča se vrši već za 2 godine.
Predavnja koja se poslednjih dana održavaju u seoskim i gradskoj biblioteci, imaju za cilj da, kroz priču stručnjaka o mogućnostima biznisa u poljoprivredi, kao i kroz primere dobre prakse uspešnih poljoprivrednika, poljoprivrednici i oni koji će se ovom granom privrede baviti u budućnosti, dobiju tačne informacije i dobre savete. Takođe, namera nam je da se poljoprivrednici koji se bave istom granom poljoprivrede upoznaju u biblioteci u cilju dalje saradnje i korisnog udruživanja.