Zbog velikog interesovanja naših poljoprivrednika za pokretanje biznisa uzgajanja borovnice, u subotu, 23. februara su održana još dva predavanja o „Uzgajanju i plasiranju borovnice na evropsko tržište“. Predavač je bio Ivan Đuknić, vlasnik Zemljoradničke zadruge „Prima borovnica“ iz Belanovice. Predavanja su održana u selima Majur i Glavinci.
Ivan Đuknić je vlasnik zemljoradničke zadruge „Prima borovnica“ iz Belanovice i uspešni uzgajivač ovog bobičastog voća u Srbiji. Njegovo predavanje o uslovima za uzgajanje borovnice, o konkretnim tržištima (Rusija, Velika Britanija, Holandija) i o povoljnoj otkupnoj ceni gotovih proizvoda je izazvalo veliko interesovanje prisutnih poljoprivrednika. Srbija ima izuzetne uslove za uzgajanje ove kulture.
Borovnica se sadi na razmaku od tri metra između redova, a u samom redu razmak može biti od 1, 20 m do 1, 50 m. U zavisnosti od gustine sadnje potrebno je od 2300 – 2500 sadnica po hektaru. Prinos koji borovnica može dati po jednom žbunu se kreće od 5 do 7 kilograma. Prinos po hektaru je od 12 do 15 tona. Velika prednost u gajenju borovnice u Srbiji je kvalitet plodova u vreme početka berbe. Borovnica u normalnim uslovima u Srbiji stiže za berbu oko petnaestog juna. U ovo vreme u Evropi ima malo borovnice, što nam omogućava da mi svojom prizvodnjom pokrijemo prazninu koja u to vreme postoji na tržištu.
Dokazano je, takođe, da kvalitet srpske borovnice ima prednost u poređenju sa drugim proizvođačima. Strategija razvoja borovnice u Srbiji treba da bude podizanje plantaža u toplijim krajevima na nižim nadmorskim visinama, uz forsiranje ranih sorti borovnice. Uvozimo sadnice vrhunskih američkih sorti: Đuk , Blukrop, Spartan i drugih. One su inače rane i srednje rane sorte koje su pokazale najbolje rezultate u gajenju kod nas. Istovremeno su to i sorte koje se najviše gaje u svetu. Poznate su po odličnom kvalitetu svojih plodova.
O svojim plantažama borovnica, o izazovima i primerima dobre prakse, govorili su uspešni uzgajivači borovnica iz Jagodine, Gvozden Dželatović i Nenad Petrović.
Predavnje o borovnici u Majuru je prva aktivnost AgroLib Ja projekta koju je Narodna biblioteka „Radislav Nikčević“ sprovela u ovom selu. Tom prilikom je najavljeno otvaranje seoske biblioteke u Majuru. Poljoprivrednici su pozvani na predavanje preko partnera na AgroLib Ja projektu, Agencije za mala i srednja preduzeća i registrovana poljoprivredna domaćinstva i zahvaljujući ljubaznosti predsednika Mesne zajednice Majur, Bojana Cvetkovića.
Majurci su pokazali veliko interesovanje za predavanja ovakvog tipa, a nakon zvanične prezentacije su upoznali članove AgroLib Ja tima o temama eventualnih budućih predavanja iz oblasti poljoprivrede, koje bi bile interesantne i korisne za stanovništvo ove loklane zajednice. Takođe, izrazili su zadovoljstvo što će uskoro imati seosku biblioteku u svom selu.