Apiterapijom do zdravlja bila je tema predavanja održanog 01. marta 2018. godine u punoj sali Pomoravskog okruga. Narodna biblioteka „Radislav Nikčević“ je u okviru projekta AgroLib, organizovala ovo predavanje jer je tema sve interesantnija i privlači sve veću pažnju kako pčelara, zdravstvenih radnika tako i onih koji su željni novih znanja.
Apiterapija je komplementarna naučna disciplina i predstavlja primenu pčelinjih proizvoda (meda, propolisa, polena, perge, voska, pčelinjeg otrova) u očuvanju čovekovog zdravlja i u cilju lečenja.
Potiče od latinske reči Apis – pčela i spoj je zapadne i istočne medicine. Primena pčelinjih proizvoda u preventivne i terapijske svrhe datira od vremena od kad postoji čovek o čemu govore mnogi pisani dokumenti i crteži po pećinama koji govore da je čovek oduvek koristio med kao hranu i lek.
Učesnici na ovom predavanju bili su:
– Prof. dr Mića Mladenović, profesor na Poljoprivrednom fakultetu u Zemunu, predsednik Udruženja za apiterapiju i unapređenje integrativne zdravstvene zaštite API-BEO, Beograd;
– Mr sci. med. Merica Milavić Vujković, specijalista medicinske psihologije na VMA, sertifikovani apiterapeut;
– Slobodan Virijević, dipl. ing. fitomedicine, sertifikovani apiterapeut;
– Božin Miljojković, dipl. ekonomista, sertifikovani apiterapeut;
– Prim. dr med. Zoran Nikolić, specijalista epidemiologije, akupunkturolog, sertifikovani fito i apiterapeut;
– Mr sci. Žarko Stepanović, sertifikovani apiterapeut, osnivač i prvi predsednik Udruženja API-BEO.
Uzimajući u obzir činjenicu da su predavači iz različitih oblasti ljudskog znanja, svako od njih je govorio o primeni i značaju apiterapije, sa svog stanovišta. Za sve zainteresovane bila je dostupna literatura za proučavanje ove sve interesantnije grane medicine, a osim literature, prisutnima je napomenuto da postoji mogućnost održavanja Akreditovanog kursa koji vode eminentni stručnjaci, sertifikovani apiterapeuti. Nakon završenog predavanja, bilo je brojnih pitanja i u živom razgovoru rešene mnoge nedoumice pomoravskih pčelara.